"Укроліяпром" вважає за доцільне обмежити експорт соняшника через масовий експорт насіння з України
Однією з головних особливостей березня-серпня 2021/22 МР став масовий експорт насіння соняшнику з України, який досяг небувалих до цього обсягів та перевищив 1,6 млн.тонн ( зростання проти 2020/21МР у 10 разів). Основними імпортерами стали країни ЄС - понад 70%, Туреччина - понад 20 %, Молдова - 5%. Таке нарощування експорту насіння соняшнику знизило зацікавленість , зокрема країн ЄС в українському соняшниковому шроті .
Підприємства з виробництва олії звернулися до керівництва держави щодо недопущення безпідставного нарощування експорту насіння соняшнику урожаю 2022 року, аби забезпечити максимальну переробку насіння соняшнику на вітчизняних потужностях та нарощування виробництва та експорту олії соняшникової та шроту.
За даними Мінекономіки, що стосується обмежень на експорт насіння соняшнику (зокрема, шляхом утримання додаткових митних зборів, передбачених угодою про вільну торгівлю з ЄС), то, як підкреслила міністр Юлія Свириденко, уряд послідовно працює на підтримку експорту з високою доданою вартістю. Однак будь-які рішення мають ухвалюватися з урахуванням позицій усіх сторін. Найближчим часом буде проведена зустріч між агровиробниками, експортерами, переробниками та представниками профільних міністерств, під час якої питання буде вивчено всебічно.
За оцінками Мінекономіки, з урахуванням прогнозного врожаю соняшнику та запасів на початок поточного маркетингового року, на експорт буде спрямовано 1 млн тон соняшнику, натомість на переробку - 10,7 млн тонн, що дозволить виробити 4,3 млн тонн олії, повністю забезпечити продуктом країну та сформувати обсяги експорту в межах близько 4 тонн.