Hill: Руската мечка си пъха пръстите в сладкиша на всяка държава
Според професора по политология Шай Хершковиц способността на Русия да влияе върху общественото мнение на Запад е по-силна от всяка бомба. Руснаците умело определят линиите, по които да се всеят раздор в обществото, и извличат полза от всички разногласия, пише в статия на "Хил" (The Hill), цитирана в Ино.ТВ в събота (10 юни).
Русия ще развива методите на меката сила
Изглежда, че за Русия няма никакви пречки за употребата на "меката сила", в използването на която редовно бива обвиняван руският президент Владимир Путин, за постигане на стратегически цели, пише преподавателят по политология от университета в Тел Авив.Москва е убедена, че е изправена пред много заплахи, чувства се изключително уязвима и изразява това чрез агресивни действия на международната сцена, което само усилва възприемането на Русия като опасност, смята Хершковиц.
Една от най-известните стратегии на Кремъл, твърди политологът, това е изграждане с помощта на "меката сила" на нова желязна завеса, която да попречи на страните в руската сфера на влияние да укрепят връзките си с НАТО. Впрочем Хершковиц се интересува предимно от операциите, с помощта на които Москва излиза в косвена конфронтация със Запада, сред които хакерски атаки над Демократическата партия на САЩ, тайни контакти с високопоставени членове от предизборния щаб на Тръмп, изтичане на документи от щаба на Макрон и пр., пише изданието.
"Руснаците водят много сериозна битка за общественото съзнание. Способността им да влияят или контролират общественото мнение всъщност може да надмине мощта на всяка бомба… Те поддържат своите военни оперативни кампании, които са съсредоточени над обществената психика", категоричен е авторът.
"САЩ не могат да приемат, че Русия става все по-силна"
Русия днес използва всички преимущества на киберпространството: тайно събира информация, крие своите хакери, използва трети страни за разпространението на компромати. В крайна сметка, "за тях няма нищо свято – включително отличителния знак на Запада – неговият демократичен дух и развитие", пише политологът.
"Тази тактика прави Русия силен съперник на Запада. Руснаците разбират съществуващите в западните общества разногласия и прилагат първото правило на психологическата война: за да манипулират ефективно, трябва да разчитат на истините, а не на лесно опровержими лъжи. Не руснаците събудиха у американците чувството за неприязън към традиционната политика на Вашингтон, не те стоят зад разкола на общественото мнение във Франция. Въпреки това успяха умело да определят "разломните линии" и да ги използват в собствена полза", заключва Хершковиц.
Берлускони: Русия не е враг, а необходим партньор на Запада