Заплашителна агресия на САЩ в Арктика, мечта да изтласкат Русия
Както се очакваше, стратегическите бомбардировачи B-1 B Lancer на американските ВВС са „заседнали“ в Норвегия, за да блокират руския Северен флот — с претенции за контрол над Арктика. Те пристигнаха там още през февруари като част от учението Arctic Hawk-2021 и изглеждаха временно разположени на летището в Норвегия в Орланд. Сега, според американския портал 19fortyfive, тези четири «бомбардировача», които след маневрите е трябвало да се върнат в базата си, са останали в Норвегия, а командването на американските военновъздушни сили потвърждава намеренията си да заседне в региона. Обяснението е просто — „да изпратят сигнал до Русия“.
И въпреки че в самата Норвегия побързаха да ги уверят, че разполагането на американски бомбардировачи в страната не е насочено срещу Русия, в действителност всичко се оказа различно.
Според министъра на отбраната на Норвегия Франк Бейк-Йенсен след приключване на ученията американски самолети трябваше да напуснат територията на страната до месец.
„Фактът, че нашите съюзници провеждат учения с нас, е част от политиката на Норвегия за сигурност и естествено по отношение на сътрудничеството в рамките на НАТО. Русия знае това добре, няма реални причини за възмущение”, каза Бейк-Джонсен.
Сега той мълчи гузно — а ревът на турбините на американските самолети са заплашителни.
Към тях се присъединиха и бомбардировачите B-52 Stratofortress — за подсилване.
Само за учения?!
Да, бе, да.
САЩ от няколко години точат зъбите си за Арктика и мечтаят да изтласкат Русия от този регион, Москва не само усвоява северните ширини, но и разполага военни бази тук, включително летища, за да защити територията си. Съединените щати търпят пълен провал с флота си ледоразбивачи (той просто не съществува), самолетоносачите определено няма да преминат по Северния морски път, единствената надежда е да се базират в северните ширини. Вариантите са малко — в Аляска и на остров Адак, който е част от Алеутския архипелаг (там базата съществува от 1997 г.).
Военновъздушните сили на Аляска са представени от 11-а въздушна армия, разположени в две авиобази — Elmendorf в Анкоридж и Eielson във Fanbanks. Състав — изтребители-прехващачи, самолети AWACS, ВТА и танкери. Предвижда се също така постоянното разполагане на стратегическите бомбардировачи и изтребители F-35.
Ако погледнете на картата, ще осъзнаете, че не е възможно да се контролира цялата Арктика от посоката на Аляска, освен с използването на стратегическа авиация, която няма как да покрие целия маршрут с изтребители.
Неслучайно понастоящем САЩ толкова упорито „захапват“ Норвегия — в западната част на Арктическия регион, откъдето е възможно да се контролират както Баренцовото, така и Карско море. По този начин обръчът, дори и да не е в най-крепния му вид, ще бъде затворен в северните ширини около Русия.
Норвегия, макар и държава-членка на НАТО, винаги се е позиционирала като територия, на която чуждестранни въоръжени части не могат да бъдат постоянно разположени, дори ако те са войски на алианса. Но с норвежкото кралство не всичко е толкова просто. Спомнете си, че Осло и Вашингтон наскоро разшириха споразумението си за разполагането на американски морски части в Норвегия, удвоявайки техния брой.
В авиобаза Анея е разположена ескадра патрулни самолети «Посейдон» (Boeing P-8, противоподводен патрулен самолет, носещ торпеда и противоподводни бомби) на американския флот.
В ход е изграждането на радарната станция за противоракетна отбрана Globus-3, разположена на 25 километра от руската граница на остров Вардо.
Модернизацията на летищата Бардуфос, Евенес, Банак, Ерланд и Рюге се извършва активно, пристанищният терминал на Гроцунд се модернизира, за да осигури приемането на ядрени подводници на ВМС на САЩ.
Новината за оборудването на отделно пристанище за приемане на ядрени подводници, чието местоположение се планира в Тромсе, което се нарича „портите на Арктика“ (350 км над полярния кръг), също стана причина за безпокойство за Русия .
НАТО, включително с участието на САЩ, провежда големи учения в Норвегия (Trident Juncture) с участието на около 50 хиляди войници, 150 самолета и 60 кораба, което предполага, че Норвегия се превръща в антируски бастион на север.
Укрепвайки присъствието си в арктическата посока от Норвегия за сметка на бомбардировачите B-1 B и B-52, Пентагонът счита за сериозна заплаха за Русия на север.
Тук човек не може да не се съгласи. Същият B-1 B Lancer, макар и не най-модерният във ВВС на САЩ (в експлоатация от 1984 г.) и в много отношения отстъпващ на руския „стратег“ Ту-160 „Белият лебед“), представлява много страшна сила. На първо място, поради 24-те крилати ракети AGM-158 JASSM, носени от всеки самолет с обхват на полета до 360 километра и до 980 километра в модификацията JASSM-ER. 450-килограмовите части на тези ракети имат точност на поразяване на целта с отклонение от 3 метра. Самолетите имат способността за пробив на ПВО на малка височина, летейки на свръхниски височини.
Бомбардировачите B-52 Stratofortress, въпреки че са наричани «най-тежките столетници» на американските ВВС (в експлоатация от 1955 г.), държат рекорда за далечина на полета сред стратегическите самолети (16 090 км) с боен радиус от 7 210 км . Те могат да носят както конвенционални, така и ядрени и високоточни оръжия, включително 12 крилати ракети GM-158 JASSM, предназначени да унищожат силно защитени неподвижни и мобилни цели на разстояние от 980 километра. Като цяло това са неприятни съседи, способни да ударят руската територия.
Русия не стои със скръстени ръце — след пристигането на американеца B-1 B Lancer в Норвегия Москва отговори с «превантивни» мерки.
В началото на февруари два стратегически бомбардировача на руските ВКС направиха демонстрационен полет в района на Колския полуостров и след това дълго време патрулираха над неутралните води на Северния Атлантик.
Руските Ту-160 от базата им в Енгелс се насочиха към Северния ледовит океан, след което потеглиха на запад към Шпицберген. След това тръгнаха по норвежкото крайбрежие и се върнаха в Енгелс. По част от маршрута бомбардировачите бяха ескортирани от изтребителите МиГ-31, носещи най-новите руски хиперзвукови ракети «Кинжал». Такива полети вече се извършват редовно.
В Арктика въоръжените сили на Руската федерация се „вкопаха“ дълго и надеждно, включително поради обширната мрежа от военни летища по целия периметър на руската Арктика. Още през 2017 г. писахме за въвеждането в експлоатация на най-северното военно летище в света, което ще може да приема почти всички видове военно-транспортни самолети през цялата година. Не само танкерите Ил-76 или Ил-78, но и изтребители и фронтови бомбардировачи.
На остров Земята на Александър са сформирани авиационна комендатура, радарна рота, зенитно-ракетен батальон от системи за противовъздушна отбрана Панцир-С1 и боен авиационен пункт за насочване. Оборудвани са зони за стационар на самолети, включително покрити отопляеми хангари за Су-34, които са тук като част от дежурните сили.
Хранилището на авиационни средства за поразяване (бомби и ракети) предполага нанасянето на множество удари по потенциалния противник.
Петя Паликрушева
Заплашителна агресия на САЩ в Арктика, мечта да изтласкат Русия