Dagens Nyheter, Швеция: Лавров не е доволен, иска бърз отговор от шведите
Руският министър Сергей Лавров не е доволен от отношението на НАТО към исканията на Москва за гаранции за сигурност, пише Dagens Nyheter. Вестникът съобщава за съдържанието на писмото му до шведския външен министър и реакцията на него.
Превод от Dagens Nyheter, Швеция:
„Скъпа Ан Линде“.
Така започва писмо, подписано от руския външен министър Сергей Лавров, което пристигна в шведското външно министерство.
Казат, че писмото на Лавров е изпратено до всички страни от Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа, ОССЕ, където Швеция председателства до Нова година.
„Писмото се отнася до ситуацията със сигурността в Европа като цяло, както и до някои важни за нас принципи на ОССЕ“, заяви финландският външен министър Пека Хаависто пред вестник Yle.
Писмото е изпратено в момент, когато ситуацията със сигурността в Европа е много напрегната. Малко преди Коледа Русия отправи няколко искания към НАТО — включително — организацията повече да не приема нови страни-членки.
В писмо до Ан Линде, съобщено за първи път от Шведското радио, Лавров пише, наред с всичко останало, отговорите, които Русия е получила от НАТО „показват значителни фундаментални различия в разбирането между Русия и Запада за принципа на цялата европейска архитектура за сигурност на принципа на равнопоставеност и неделима сигурност“.
Той пише, че САЩ, НАТО и ЕС са призовали Русия да «избере пътя на дипломацията» — но продължава:
„Искаме да ви напомним, че следваме този път повече от десетилетие.
На пресконференция във вторник руският президент Владимир Путин обвини САЩ, че използват Украйна, за да възпрепятстват развитието на Русия.
Според него има риск Украйна да се присъедини към НАТО, за да се опита по-късно да си върне Крим, който Русия анексира през 2014 г.
«Тогава ще трябва ли да се бием с блока НАТО? Е, някой мислил ли е поне нещо за това? Явно не», каза Путин.
В писмото си Лавров се позовава на документ от 1999 г., в който членовете на ОССЕ декларират, че няма да укрепват собствената си сигурност „за сметка на сигурността на други държави“.
„Смисълът на споразуменията за неделимост на сигурността се крие във факта, че сигурността е или една за всички, или няма такава за никого“, пише Лавров.
В писмото Лавров обвинява западните страни, че изтеглят за себе си само онези клаузи от споразумението, които ги устройват, а „принципът на неделимостта на сигурността се тълкува избирателно, за да оправдае курса към безотговорно разширяване на НАТО“.
Руският външен министър сега иска отговор от Ан Линде за това как Швеция разбира „задължението си да не укрепва собствената си сигурност за сметка на сигурността на други държави“.
„Как точно вашето правителство възнамерява да изпълни това задължение на практика при сегашните условия?“ пита руският външен министър, който също така пише, че очаква бърз отговор на този въпрос.
Източник: https://www.dn.se/sverige/ryske-utrikesministerns-krav-i-brevet-till-ann-linde/
Петя Паликрушева, превод и редакция за News Front
Dagens Nyheter, Швеция: Лавров не е доволен, иска бърз отговор от шведите