Der Spiegel: НАТО не е способно на дипломация
Публикацията в испански вестник на отговорите на САЩ и НАТО на предложенията на Москва разкри различията между двата центъра на сила — и то не в полза на НАТО, пише авторът на сп. Spiegel. За разлика от прагматичните американци, НАТО само се хвали и отправя искания към Русия.
Превод от Der Spiegel (Германия):
Северноатлантическият алианс, заедно с правителството на САЩ, отговориха на исканията на Москва.
Докато писмото на Вашингтон съдържаше разумни аргументи, НАТО в писмото си просто изпрати списък със своите желания.
Тази седмица бяха разпространени две поверителни писма – едното от централата на НАТО в Брюксел, другото от Вашингтон. И двете съобщения имаха един и същ адресат, една и съща тема и един и същ мотив: те бяха официалните западни отговори на исканията за гаранции за сигурност, които Москва отправи през декември и придружени от концентрация на войски по западните й граници. И двете писма бяха изпратени едновременно. И двете съдържаха един и същ и напълно очакван отговор на доста максималистичните искания на Кремъл: ясно „не“.
Тук обаче свършва приликата.
Писмото на НАТО и писмото на Вашингтон се различават по съдържанието и тона, а това е изключително изненадващо. Правителството на САЩ написа сериозно, подробно писмо, в което анализира взаимните отстъпки и компромиси. Но секретариатът на НАТО заяви нещо като своето кредо, при това доста небрежно.
Алиансът максимално облекчи задачата си.
Проблемът, за който говори Русия, изобщо не съществува от гледна точка на НАТО.
„НАТО е отбранителен съюз и не представлява заплаха за Русия“, се казва накратко в първото изречение.
По-нататък се казва: «В продължение на повече от 30 години НАТО полага всички усилия да изгради партньорство с Русия… На никой друг партньор не са предлагани подобни отношения и институционална рамка. Въпреки това Русия наруши доверието, което е в основата на нашето сътрудничество…”
Но това е факт: разширяването на НАТО на изток недвусмислено засяга интересите на сигурността на Русия и огромното мнозинство от руския елит гледа негативно на неразпознаването на тези интереси от страна на Северноатлантическия алианс. Без признаване на този факт е невъзможно да се разбере настоящият конфликт. Всеки, който го отрича, го прави за сметка на собствената си безопасност.
Списък с пожелания
Съответно предложенията на НАТО също са несериозни. Нито едно от тях не съдържа възможни отстъпки от страна на НАТО. Нито едно не допуска мисълта, че може да има различни гледни точки по един и същ проблем.
Предложение 8.3 например е формулирано пределно просто: Русия може да подобри европейската сигурност, като „изтегли войските си от Украйна, Грузия и Република Молдова, където са разположени без съгласието на страната домакин“.
Предложение 9.10 гласи следното: Русия трябва да се върне към договор за конвенционалните оръжия. В същото време отношението на НАТО към този договор не се обяснява.
НАТО формулира своите желания и не предлага нищо
Накратко, всъщност не става въпрос за предложения, а за списък с пожелания.
Това е сериозна грешка.
В разгара на най-голямата криза на сигурността в Европа, когато дипломацията е по-важна от всякога, НАТО показва, че е неспособна на дипломация. Докато Вашингтон умело свързва твърдостта с готовността за компромис, за да направи преговорите възможни, НАТО се упражнява в отрицание на реалността.
Източник: https://www.spiegel.de/ausland/die-drohungen-russlands-gegen-die-ukraine-die-lustlose-antwort-der-nato-a-2d4485cb-b97d-45bb-8ca3-d0dea7a1bf8e
Петя Паликрушева, превод и редакция за News Front