Главные новости Санкт-Петербурга
Санкт-Петербург
Февраль
2017

В Русия се оформя нова социална прослойка на свещенослужителите

0

В Русия стремително се увеличава броят на църквите, свещениците и духовните учебни заведения. Според данни на Общоруския център за проучване на общественото мнение (ВЦИОМ) в Русия за 15 години са били открити около 20 000 православни храма. Само общият брой на храмовете и параклисите през последната петилетка е нараснал от 837 през 2010 г. до 1056 през 2014 г. (934 храма и 122 параклиса). А през 2014 г. е започнало изпълнението на програма за изграждането на 200 храма в Московска област.

Кръст с полумесец на църквите: история и духовен смисъл

Значително е скочил и броят на свещенослужителите – от началото на века той се е удвоил. По сведения, предоставени от патриарх Алексий Втори на Юбилейния архиерейски събор през август 2000 година, в страната е имало около 17 500 свещеници, а днес те са над 35 000. В действителност обаче броят на църковната прослойка не се ограничава със свещенослужителите, в нея влизат още значителен брой младши църковни служители, а също и техните семейства, които активно са включени в църковния живот.

И ако само преди 15 години трудно можеше да се срещне на градска улица човек в расо, то сега тази прослойка от населението става забележима в градския ландшафт. Сега често можеш да попаднеш на бащиците в обществения транспорт или да ги видиш да ходят по делата си из града.

Инициативата на патриарха

Според Роман Лункин, ръководител на Центъра за изучаване на проблемите на религията и обществото на Института за Европа към Руската академия на науките (РАН), увеличаването на  свещенослужителите в Русия е свързано преди всичко с административната реформа на патриарх Кирил. Тя започна през 2009 г. и се състои в създаването в субектите на Руската федерация на митрополии, които се делят на няколко малки епархии, оглавявани от епископ. Увеличава се броят на епископите, всеки от които се стреми да придаде тежест на собствената си епархия, открива и регистрира в нея все повече енории, които се нуждаят от кадри. Енории се появяват освен това и благодарение на големи проекти по строителството на храмове в Москва и регионите.

ТАСС

Псков, Русия, 23 март 2010 г. Нина Усатова като майка Алевтина и актьорът Андрей Маковетски като отец Александър в сцена от филма "Свещеник", режисьор Владимир Хотиненко.

Валерий Шарифулин / ТАСС

Русия, Москва, 7 юли 2016 г. Студенти от Московската Сретенска духовна семинария по време на урок в аудиторията "Света земя" на територията на Сретенския Ставрополски мъжки манастир.

Михаил Джапаридзе / ТАСС

Русия, Москва, 27 юни 2016 г. Президентът на благотворителния фонд за подкрепа на семейството и детството "Покров" Анна Кузнецова и президентът на РФ Владимир Путин (от ляво надясно на преден план) на конгрес на партията "Единна Русия" в изложбения център "Манеж".

Донат Сорокин / ТАСС

Салехард, Русия, 26 януари 2017 г. Катедралата "Преображение" по време на реконструкция.

Андрей Лузик / ТАСС

Атлантически океан. На тази снимка от 20 октомври 2016 г. е запечатан моментът, когато руски православен свещеник е заедно с руски военнослужещи на самолетоносача "Адмирал Кузнецов" в Средиземно море. Руската група се състои от военни от Северния флот и Черноморски флот, включва военни кораби и повече от 40 самолета, които участват в антитерористичната мисия в Сирия през есента и зимата на 2016 г.

Сегей Пятаков / ТАСС

12 април 2015 г. Президентът Владимир Путин с премиерът Дмитрий Медведев, съпругата си Светлана и московския кмет Сергей Собянин, вдясно, присъстват на Великденската служба в катедралата "Христос Спасител" в Москва. На преден план, отляво: патриархът на Москва и цяла Русия Кирил.

Игор Русак / РИА "Новости"

Свещеници с иконата на Светия княз Владимир по време на церемонията за изпращане на ветроходния кораб "Мир", който тръгва на пътешествие, посветено на 70-годишнината от победата и подвига на полярните моряци, в Санкт Петербург, 28 април 2015 г.

Александър Кряжев / РИА "Новости"

Хората в Новоросийския театър за опера и балет преди началото на вечерта, посветена на 1000-годишнината от смъртта на Свети Владимир, 22 ноември 2015.

Патриарх Кирил лично почти на всяка служба прави хиротонии – ръкополагания на кандидати за епископи или свещеници. Местните епископи също ръкополагат свещеници при необходимост и наличие на кандидати.

В същото време се повиши материалната привлекателност на свещеническия сан. Тук всичко зависи от волята на епископа, който решава къде ще служи свещеникът – в голям храм в центъра на града с много заможни миряни и търсене на неговите услуги – или пък в затънтено село, където на свещеника често му се налага да търси допълнителни доходи, за да си гарантира препитанието. "Православието стана социална норма, удобна, а за представителите на властта задължителна", твърди Роман, а следователно търсене за тази професия нараства.

Доколко образовани са свещениците?

Класата на свещениците обаче не само се увеличи количествено, но и значително напредна от гледна точка на образованието. Само в началото на века за свещеник можеше да бъде ръкоположен човек без образование, с духовен стремеж към православието, докато в средата на първото десетилетие в семинариите имаше малко кандидати, които не запълваха обявените бройки. Положението започна коренно да се променя след 2009 година, когато Руската православна църква (РПЦ) успя да издейства теологията да бъде включена в специалностите на Висшата атестационна комисия (ВАК) на Руската федерация. Това означава, че по богословие могат да се защитават дисертации.

От какво печели руската православна църква

"И сега се ръкополагат свещеници без образование, особено в отдалечените райони на Русия, но впоследствие те настоятелно биват приканвани да го получат, защото това е необходимо и от духовна гледна точка, и от културологична", разказа отец Александър Ворошилов, млад свещеник в енорията на архиерей Николай Чудотворец в Набережние Челни. Още в ранно детство той осъзнал влечението си към свещенослужението, постъпил в духовно училище, после в семинария и успешно я завършил, а по-късно защитил магистърска дисертация и продължава самообразованието си и досега. "Образованието дава правилен поглед към общата картина на християнския мироглед. Необразованият свещеник може да мисли еретично", убеден е отец Александър. Образованието му помага и в споровете със сектанти, и в привличането на млади енориаши с по-високо културно равнище в сравнение с предишното поколение: "Стремим се да посещаваме училища, институти, разговаряме на улицата, дори в спортни зали. Аз съм млад и привличам младежта, с божията помощ ние се стараем да работим".

Век служи − век учи

Днес в Русия има 51 духовни учебни заведения, а през 2007 г. те са били само 38. През учебната 2016/2017 година в пет такива заведения в град Москва, според доклада на патриарх Кирил, висше образование получават 4030 студенти. Далеч не всички от тях стават свещеници, мнозина получават образование в сферата на мисионерството, катехизацията (изучаването на основите на християнската религия), на социалната робата, а в регентските отделения се учат и момичета. Списъкът с предметите е обширен: освен богословие, теология и литургика, голямо внимание се отделя и на древните чуждестранни езици, историята и правото.

ФОТОГАЛЕРИЯ: 10-те най-красиви манастира в Русия през зимата

Свещениците и епископите, които искат да допълнят висшето си образование, учат задочно. На общоцърковно равнище има курсове за квалификация за свещеници. Отделът по социално служение и Информационният отдел на РПЦ водят профилни курсове, а Общоцърковната аспирантура, която е на най-високото стъпало на духовното образование, – курсове за епископи.

Благодарение на развиващата се система на образование се утвърждават ярки енории с талантливи свещеници, способни да привличат нови миряни и да удовлетворяват техните културни потребности. Продължават да бъдат остър проблем отдалечените от центъра региони, до които и финансирането, и образование стигат значително по-бавно.

Православна мода? В Москва отвори първият магазин за православно облекло




Moscow.media
Частные объявления сегодня





Rss.plus



Eurasianet: Азербайджан публично и цинично уничтожает армянское культурное и историческое наследие в Нагорном Карабахе

Выгодно ли покупать квартиру в новостройке?

Дивный новый мир цифровизации: в Москве пройдет Форум «Время цифры»

Стоматолог Владимир Лосев: сколько времени нужно носить брекеты


Eleganzza весна-лето 2024

Стоматолог Владимир Лосев: сколько времени нужно носить брекеты

Спецназ ворвался в прибрежный люксовый отель, а вертолет завис над бассейном: перепуганные туристы на вечеринке стали свидетелями реального боевика

Пять морей и одно озеро: в России создадут новые круглогодичные курорты - стали известны подробности


Murray and Evans

Brentford B and Tiverton Town Friendlies Announced

When Narine asked Gambhir 'can I bring my girlfriend to IPL?'

Where to find Real Madrid vs Dortmund on US TV: June 1, 2024


Ученые изучили упавшие на Землю «куски» Марса

В Кировском районе Крыма проверили бывших мигрантов, не вставших на воинский учет

Для строительства участка Приморского кольца в Калининградской области ищут подрядчика

Торжественное возложение цветов к памятному знаку «Юным героям — партизанам и подпольщикам» в Феодосии


Тизер "Возвращения в Сайлент Хилл" показал ужасы туманного городка

Началась предрегистрация на Command & Conquer: Legions — релиз в конце 2024 года

Конец близок в релизном трейлере Destiny 2: The Final Shape

Четвёртое дополнение Age of Wonders 4: Eldritch Realms завершит первый цикл поддержки игры



ЛАВРОВ - О ЗАЯВЛЕНИИ ГЕРМАНИИ ПО ПОВОДУ БЛОКАДНИКОВ ЛЕНИНГРАДА: "НАСКОЛЬКО ЦИНИЧНО ЭТО ЗВУЧАЛО"

78.ru: в Петербурге с наркоплантации друзей изъяли 8 кг марихуаны

В Петербурге не стало актера из мюзикла «Старик Хоттабыч» Владимира Крылова

Исполнилось 180 лет со дня рождения художника Поленова, картины которого есть в Псковском музее




Эксперт Президентской академии в Санкт-Петербурге об открытии в Магадане школ для ИТ-специалистов

ONYX отправляется в Большой тур по России

Умер полярный исследователь и депутат Госдумы Артур Чилингаров

VK Fest 2024: Музыка и Развлечения на Открытых Площадках России


Ленинский мемориал, НКЦ, библиотека: место res publica и общей памяти в Татарстане

Забитая наркотиками машина вылетела с трассы в кювет (видео)

50 дней без еды. Россиянин выжил после голодовки

Айсен Николаев: Горькая весть пришла сегодня…


Российские ракетки сообразили на троих // Даниил Медведев, Мирра Андреева и Элина Аванесян дружно вышли в 1/8 финала теннисного Roland Garros

Синнер повторил уникальное достижение Джоковича и Надаля на турнирах «Большого шлема»

Не ходите, дети, в теннис: как Андре Агасси и Штеффи Граф подарили детям право выбора

Бывшая российская теннисистка спела гимн Франции: «Я здесь дома»


Зимний в начале и летний в конце: синоптик Колесов подвел погодные итоги мая в Петербурге

Россиянин Бивол нокаутировал Зинада и защитил два чемпионских пояса

Лавров о заявлении Германии по поводу блокадников Ленинграда: "Насколько цинично это звучало"

Умер выдающийся учёный-океанолог и депутат Госдумы Артур Чилингаров


Музыкальные новости

Певец Юрий Лоза: «Я свой “Плот” писал год, отбирал по словечку»

Дистрибьюция Музыки. Цифровая дистрибьюция музыка. Дистрибьюция музыки под ключ.

Трансляцию концерта джазового оркестра Бутмана посмотрели 50 млн китайцев

Певица Пелагея разделила имущество с бывшим мужем



ЛАВРОВ - О ЗАЯВЛЕНИИ ГЕРМАНИИ ПО ПОВОДУ БЛОКАДНИКОВ ЛЕНИНГРАДА: "НАСКОЛЬКО ЦИНИЧНО ЭТО ЗВУЧАЛО"

Лавров о заявлении Германии по поводу блокадников Ленинграда: "Насколько цинично это звучало"

"Парни из стали": в Самаре завершился турнир по хоккею среди ветеранов СВО и боевых действий

Забитая наркотиками машина вылетела с трассы в кювет (видео)


Леонид Агутин посвятил ушедшей Анастасии Заворотнюк песню и клип

Олег Рой и Дарья Донцова высказались о необходимости масштабирования опыта Башкортостана в проведении книжных фестивалей

Почта России помогла детям-подопечным благотворительных фондов встретиться с футболистами ЦСКА

Выгодно ли покупать квартиру в новостройке?


Неудачно повернувший авто лишил жизни мотоциклиста на Кубинской

Ехали на красный: подростков на одном электросамокате снесла легковушка у метро «Озерки»

Лучше, чем в Европе: Как строили первую дорогу между Москвой и Петербургом

Первый автобус «Санкт-Петербург — Симферополь» вышел на маршрут


В Петербурге откроется продолжение выставки «Россия» на ВДНХ

Лучшие фото за май // Запоминающиеся кадры месяца

Как маленькая страна собралась "ставить на колени" Россию: Станет ли Путин отвечать Эстонии?

Лучшие фото за май // Запоминающиеся кадры месяца





Петербург вошел в топ-10 субъектов России по заболевшим гепатитом в 2023 году

Врачи центров медицины ФИФА приняли участие в конференции "СПОРТМЕДФОРУМ"

Девочку-подростка увезли в больницу с переломами с дачи под Приозерском после падения в лестничный проем

С днем защиты детей росгвардейцы поздравили юных пациентов детской больницы в Москве


Зеленский: после «заморозки» конфликт опять вспыхнет


Зимний в начале и летний в конце: синоптик Колесов подвел погодные итоги мая в Петербурге

Команда «Помор» – серебряный призер чемпионата России по флорболу

Глава РФС назвал Петербург футбольной столицей России

Карпов: Дзюба может перейти в московскую «Родину Медиа»




Сергей Собянин. Главное за день

Сергей Собянин поздравил москвичей с Международным днем защиты детей

Собянин поздравил победителей городского конкурса в сфере культуры и искусства

Собянин рассказал, как москвичи исполняют заветные мечты детей-сирот


«Оранжевый» уровень погодной опасности объявили в Петербурге из-за жары

В Санкт-Петербурге объявлен оранжевый уровень опасности из-за аномальной жары

Петербург останется «оранжевым» и «желтым» 3 июня из-за сильной жары и вероятности града

Власти Петербурга продлили «оранжевый» и «желтый» уровень погодной опасности


Лавров о заявлении Германии по поводу блокадников Ленинграда: "Насколько цинично это звучало"

Россиянин Бивол нокаутировал Зинада и защитил два чемпионских пояса

Пегас сделал важное заявление по Египту: стали известны цены на туры на предстоящую зиму

Умер выдающийся учёный-океанолог и депутат Госдумы Артур Чилингаров


Развитие центров экономического роста и создание аварийно-спасательных центров на территории АЗРФ обсудили на заседании президиума госкомиссии по Арктике

В День защиты детей в Архангельске прошел масштабный забег «Тропа семей героев»

XXXIII Церемония «Хрустальная Турандот» объявит победителей сезона 2023/2024

В филиале фонда «Защитники Отечества» в Архангельской области подвели итоги первого года работы


ВТБ начал выдавать ипотеку на жилье в Крыму

Арт-знакомство «Искусство должно давать счастье и радость»

Выставка-представление «Не просто город, а судьба, которой я не устаю гордиться!»

Портативный сканер штрих-кодов Heroje H133U на базе CMOS-матрицы


Ехали на красный: подростков на одном электросамокате снесла легковушка у метро «Озерки»

Везти себя хорошо: чем опасны одиночные путешествия и как избежать рисков

Российские топ-компании получили предложение привезти на ПМЭФ Канье Уэста...за $1 млн

Зимний в начале и летний в конце: синоптик Колесов подвел погодные итоги мая в Петербурге












Спорт в Санкт-Петербурге

Новости спорта


Новости тенниса
Australian Open

Синнер повторил уникальное достижение Джоковича и Надаля на турнирах «Большого шлема»






В Лензоопарке в День защиты детей показали детенышей японских макак и их маму Мию

Забитая наркотиками машина вылетела с трассы в кювет (видео)

50 дней без еды. Россиянин выжил после голодовки

ЛАВРОВ - О ЗАЯВЛЕНИИ ГЕРМАНИИ ПО ПОВОДУ БЛОКАДНИКОВ ЛЕНИНГРАДА: "НАСКОЛЬКО ЦИНИЧНО ЭТО ЗВУЧАЛО"