Добавить новость
123ru.net
World News in Albanian
Добавить новость

Новости за 08.01.2022

Roboti në ndihmë të fermerëve

Evropaelire.org 

Një robot që monitoron cilësinë e tokave bujqësore dhe mund të ndihmojë cilësinë dhe rendimentin e prodhimeve bujqësore po zhvillohet nga një grup i të rinjve në Prishtinë. Studiues të fushës së robotikës në Kosovë thonë se kjo fushë me shumë potencial ka nevojë për investime.

Gjermania pritet të rishikojë strategjinë e vaksinimit

Evropaelire.org 

Ministri i Shëndetësisë i Gjermanisë, Karl Lauterbach tha se Gjermania duhet të rishikojë strategjinë e saj të vaksinimit kundër COVID-19 për të trajtuar variantin Omicron dhe për të siguruar që mund të zhvillojë një vaksinë të re me shpejtësi nëse përballet me një variante më vdekjeprurës të koronavirusit në të ardhmen. Lauterbach, i cili u emërua ministër i shëndetësisë muajin e kaluar, i bëri komentet e tij në një intervistë për gazetën gjermane “Welt am Sonntag”. "Nëse përballemi me një variant që është po aq ngjitës sa Omicron... Читать дальше...

Ministri turk paralajmëron Greqinë të mos testojë durimin e Turqisë

Evropaelire.org 

Ministri i Mbrojtjes i Turqisë Hulusi Akar kërkoi nga Greqia që të përmbahet nga testimi i durimit të Turqisë me provokime, duke përfshirë kërcënimin për të zgjeruar ujërat e saj territoriale në Detin Egje. Duke folur para një grupi gazetarësh në Ankara, ministri i Brendshëm i Turqisë Hulusi Akar tha gjithashtu se Turqia dëshiron të zgjidhë mosmarrëveshjet me fqinjin dhe anëtarin e NATO-s, Greqinë. Kjo sipas tij mund të ndodh përmes dialogut me qëllim që Deti Egje të kthehet në një "det miqësie". Читать дальше...

Pse BE-ja nuk po i sanksionon politikanët në Ballkanin Perëndimor?

Evropaelire.org 

Rritja e vazhdueshme e numrit të politikanëve dhe njerëzve të tjerë të lidhur me politikën nga Ballkani Perëndimor, ndaj të cilëve Shtetet e Bashkuara kanë vendosur sanksione, ka bërë që të kërkohet nga Bashkimi Evropian të veprojë njëjtë. Thirrjet për vendosje të sanksioneve janë përsëritur së fundmi, pasi Shtetet e Bashkuara vendosën sanksione të reja ndaj liderit të serbëve të Bosnje e Hercegovinës, Millorad Dodik, dhe ndaj personave të tjerë, të cilët dyshohet se janë të përfshirë në vepra... Читать дальше...

Kosova regjistron 264 raste me COVID-19

Evropaelire.org 

Ministria e Shëndetësisë e Kosovës ka njoftuar se në 24 orët e fundit në Kosovë janë regjistruar 264 raste me COVID-19. “Nga 7.125 testime, 264 qytetarë kanë rezultuar pozitiv me virusin COVID-19. Gjatë 24 orëve të fundit, nuk është shënuar asnjë rast i vdekjes”, thuhet në njoftimin e Ministrisë së Shëndetësisë. Ditëve të fundit Kosova ka shënuar rritje të rasteve me COVID-19.  Të premten më 7 janar janë raportuar gjithsej 144 raste pozitive. Në total numri i rasteve aktive sipas MSH-së është... Читать дальше...

Mbretëri e Bashkuar, nuk rekomandohet doza e katërt e vaksinës

Evropaelire.org 

Këshilltarët e qeverisë së Mbretërisë së Bashkuar kanë rekomanduar se nuk është e nevojshme dhënia e një doze të katërt të vaksinës kundër COVID-19 për banorët e shtëpive të të moshuarve dhe njerëzve mbi 80 vjeç. Ky rekomandim del pasi të dhënat tregojnë se një injeksion i tretë ofron mbrojtje të qëndrueshme kundër shtrimit në spital. Për personat mbi 65 vjeç, mbrojtja nga shtrimi në spital mbetet në rreth 90 për qind tre muaj pas dozës së tretë, sipas të dhënave të përpiluara nga Agjencia e Sigurisë Shëndetësore në Mbretërinë e Bashkuar. Читать дальше...

Masat mbrojtëse ndikuan në shëndetin mendor të të rinjve

Evropaelire.org 

Të rinjtë në Maqedoninë e Veriut thonë se pavarësisht se grupmoshat më të reja më lehtë iu përshtaten kushteve të izolimit dhe kryerjes së obligimeve përmes mjeteve elektronike, kufizimet që ka imponuar koronavirusi ka ndikuar në shëndetin mendor te kjo kategori e popullsisë.  “Është shumë e vështirë për një të ri, i cili gjithmonë është mësuar të jetë në lëvizje, në shoqëri, të jetë aktiv në jetën e tij, përnjëherë të detyrohet të izolohet për shkak të pandemisë.  Mendoj se mënyra se si janë adaptuar... Читать дальше...

Përfundon protesta në Tiranë pas ndërhyrjes së Policisë

Evropaelire.org 

Në Tiranë të Shqipërisë ka përfunduar protesta e mbështetësve të ish-kreut të Partisë Demokratike, Sali Berisha, pasi Policia, duke përdorur topa uji dhe gaz lotjsellës, largoi protestuesit nga selia e PD-së.  Protesta e 8 janarit u thirr nga ish-kreu i PD-së, Berisha për të marrë kontrollin e selisë së partisë. Ai ka argumentuar se lideri i PD-së, Lulzim Basha është "shkarkuar" nga ky post, përmes një referendumi brendapartiak të zhvilluar dhjetorin e vitit të kaluar. Këtë referendum e kishte iniciuar nga Berisha. Читать дальше...

Policia konfiskon 272 pajisje për prodhim të kriptovalutave

Evropaelire.org 

Ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla ka njoftuar se Policia e Kosovës ka zhvilluar një aksion për konfiskimin e pajisjeve për mihjen e kriptovalutave në fshatin Trebice të Leposaviqit. “Në këtë aksion në afërsi të fshatit Trebice të komunës së Leposaviqit u konfiskuan 272 nga këto lloj pajisjesh dhe është arrestuar një person. Gjithë aksioni u zhvillua dhe përfundoi pa incidente”, ka shkruar ministri Sveçla në Facebook. Ministri Sveçla ka thënë se ky aksion ishte organizuar... Читать дальше...

Nuk ndalen arrestimet në Kazakistan

Evropaelire.org 

Autoritetet e Kazakistanit kanë arrestuar ish-kreun e Komitetit të Sigurisë Kombëtare të vendit me dyshimin për tradhti, thanë të shtunën autoritet në këtë shtet, derisa ish-republika sovjetike është tronditur nga trazirat më të ashpra të ndodhura në 30 vitet e fundit. Karim Massimov, i cili u shkarkua këtë javë nga ky organi i rëndësishëm i inteligjencës u arrestua së bashku me disa zyrtarë të tjerë, emra e të cilëve nuk u bënë publik. Reuters raporton se e kishte të pamundur që të kontaktonte Massimovin... Читать дальше...

Gjokoviq mund të përballet me pasoja nëse dëbohet nga Australia

Evropaelire.org 

Tenisti serb Novak Gjokoviq mund të humbasë më shumë se një turne të “Australian Open” nëse autoritetet australiane e dëbojnë atë nga ky shtet për shkak të dështimit që të ofrojë prova të mjaftueshme sa i takon respektimit të rregullave kundër COVID-19. Ditë më parë autoritetet australiane ia anuluan vizën dhe ia mohuan hyrjen në këtë shtet tenistit serb me arsyetimin se ai nuk ishte i vaksinuar kundër koronavirusit dhe më këtë i është vënë në rrezik pjesëmarrja në turneun e tenisit që zhvillohet në Australi, “Australian Open”. Читать дальше...

Si duhet të përdoren pilulat kundër koronavirusit?

Evropaelire.org 

Pacientët e infektuar me koronavirus kanë dy mundësi të reja për trajtim në vendet ku janë miratuar pilulat kundër tij. Mirëpo, edhe pilulat i kanë rregullat e veta. Ato duhet të merren sa më shpejt që shfaqen simptomat. Prandaj, testimi, marrja e recetës së mjekut dhe fillimi i mjekimit duhet të bëhen brenda një periudhë të shkurtër. Rregullatorët amerikanë kanë autorizuar deri më tani pilulën e kompanisë Pfizer, Paxlovid dhe atë të Merckut, molnupiravir. Te pacientët me rrezik të sëmurjes së rëndë... Читать дальше...

Moscow.media
Москва

Цена запчастей у дилера, валютные переводы, лучший универсал BMW M550d из Германии


Персональные новости
Karna.val

Полуфинал шоу «Звёзды в Африке»: откровения Вали Карнавал, флирт Олега Верещагина и неожиданное решение ведущихRussian.city
Москва

Что с сайтом 123ru.net (правда)Частные объявления


Спорт в России и мире

Новости спорта


Новости тенниса
Рафаэль Надаль

Рафаэль Надаль: Свёнтек выигрывает очень легко. Это нечто особенное и крайне трудное


«Зенит» в последнем матче Дзюбы, проиграв команде Кержакова, прервал традицию досрочного чемпионства

Отец и дочь отравились угарным газом в Щелкове

Опасность и ответственность в пале травы!

По делу утонувшего в Подмосковье ребенка задержан директор фитнес-центра
Друзья 123ru.net


Информационные партнёры 123ru.net


Спонсоры 123ru.net