Добавить новость
123ru.net
World News in Albanian
Добавить новость

Новости за 15.01.2022

Çfarë po bën Evropa për ta zgjidhur krizën me gaz?

Evropaelire.org 

Associated Press Kriza me gaz natyror po vazhdon në Evropë. Rezervat janë të ulëta dhe çmimet janë të larta e konsumatorët po përballen me fatura të shtrenjta të shërbimeve. Furnizuesi kryesor rus, Gazprom nuk po shet gaz siç shiste më parë. E gjithë kjo situatë ngrit pyetjen: Si Evropa, që importon shumicën e energjisë, do t’ia dalë që gjatë dimrit të shmangë katastrofë me gaz, veçanërisht nëse sezoni i dimrit është më i ftohtë apo më i gjatë se zakonisht? Më poshtë mund të mësoni se si Bashkimi Evropian... Читать дальше...

Kosova regjistron 658 raste të reja me koronavirus

Evropaelire.org 

Ministria e Shëndetësisë në Kosovë, ka njoftuar se të shtunën, më 15 janar, janë regjistruar 658 raste të reja me koronavirus, pas testimit të 6 mijë e 8 mostrave. Shkalla e pozitivitetit nga mostrat e marra është 10.95 për qind. Në 24 orët e fundit nuk janë regjistruar vdekje nga COVID-19. Autoritetet shëndetësore kanë njoftuar edhe se 160 persona janë shëruar derisa 3.837 persona janë ende aktivë në koronavirus. Kosova ka nisur fushatën e vaksinimit kundër koronavirusit në mars të vitit të kaluar. Читать дальше...

Kuvendi miraton rezolutën kundër referendumit të Serbisë në Kosovë

Evropaelire.org 

Deputetët e Kuvendit të Kosovës të shtunën (15 janar) kanë miratuar një rezolutë që shpreh kundërshtimin që në Kosovë të mbahen votime për një referendum të shtetit të Serbisë për ndryshime kushtetuese. 77 deputë ishin të pranishëm në sallë gjatë votimit të kësaj rezolute në një seancë të jashtëzakonshme të thirrur nga kryeministri, Albin Kurti. Për këtë rezolutë, nga deputetët nuk pati vota kundër, veçse një abstenim. Rezoluta u propozua nga katër grupet parlamentare të Lëvizjes Vetëvendosje... Читать дальше...

Vullkani nënujor në Paqësor ngjall frikë për cunami

Evropaelire.org 

Një vullkan nënujor shpërtheu në mënyrë spektakolare në Oqeanin Paqësor pranë shteti Tonga duke dërguar valë të mëdha që  u përplasën përgjatë bregut. Nuk pati raportime të menjëhershme për të lënduar apo për shkallën e dëmeve pasi komunikimi me kombin e vogël mbeti problematik. Një video e postuar në rrjetet sociale tregoi valë të mëdha që derdheshin në breg në zonat bregdetare, duke u rrotulluar rreth shtëpive dhe ndërtesave. Ushtria e Zelandës së Re tha se po monitoronte situatën dhe mbetet në gatishmëri për të ndihmuar nëse kërkohet. Читать дальше...

Brezovica, një hije e qendrës turistike

Evropaelire.org 

Ndonëse një prej atraksioneve kryesore turistike në Kosovë, qendra e skijimit në Brezovicë ka humbur shumë vizitorë. Atje nuk ka filluar ende sezoni i skijimit, pasi nuk është aktivizuar teleferiku.

Ambasadori amerikan në Reçak: Të mos mohohet çfarë ka ndodhur këtu

Evropaelire.org 

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë mori pjesë të shtunën(15 janar) në ceremoninë e përkujtimit të Masakrës së Reçakut. Në organizimin ku morën pjesë edhe liderët shtetërorë të Kosovës, Ambasadori Jeffrey Hovenier tha se “ pranimi i të vërtetës së të kaluarës është vetëm hapi i parë kah drejtësia”. “Askush të mos harrojë ose mohojë se çka ndodhi këtu ose përse Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe aleatët tanë u ngritën në mbrojtje të popullit të Kosovës”, tha Hovenier. ... Читать дальше...

Trupat ruse tërhiqen nga Kazakistani

Evropaelire.org 

Ministria e Mbrojtjes e Rusisë tha se trupat që u vendosën në Kazakistan gjersa demonstratat e dhunshme tronditën vendin janë kthyer në shtëpi. Trupat ishin pjesë e një force të dërguar si paqeruajtëse nga Organizata e Sigurisë së Traktatit Kolektiv, një aleancë e udhëhequr nga Rusia që përfshin gjashtë shtete ish-sovjetike. CSTO miratoi forcën prej më shumë se 2,000 vetash më 5 janar me kërkesë të presidentit kazak Kassim-Jomart Tokajev. Demonstratat nisën më 2 janar për të protestuar kundër rritjes së madhe të çmimeve të karburantit. Читать дальше...

Qeveria e re maqedonase për votim në Kuvend

Evropaelire.org 

Në Kuvendin e Maqedonisë së Veriut të shtunën dhe të dielën zhvillohet debati për zgjedhjen e Qeverisë së re, e cila do të drejtohet nga Dimitar Kovaçevski, kryetar i Lidhjes Social Demokrate (LSDM). Sipas Kushtetutës, debati parlamentar për zgjedhjen e Qeverisë së re zgjat dy ditë, ndërsa votohet në mesnatë. Qeveria zgjidhet me së paku 61 vota nga 120 deputetë sa numëron Kuvendi i Maqedonisë së Veriut. Qeverinë e re e përbëjnë Lidhja Social Demokrate dhe tri parti tjera politike shqiptare, Bashkimi Demokratik për Integrim (BDI)... Читать дальше...

Gjokoviq ndalohet sërish në Australi, e deklarojnë kërcënim publik

Evropaelire.org 

Australia e ktheu Novak Gjokoviqin në mbajtje të shtunën (15 janar), duke thënë se kundërshtimi i yllit të tenisit ndaj vaksinimit mund të shkaktojë "trazira civile". Pasi një herë nuk arriti të largonte 34-vjeçarin e pavaksinuar nga vendi, qeveria konservatore e Australisë po përpiqet sërish. Dhe Gjokoviq po lufton për herë të dytë, me një apel të ri gjyqësor të planifikuar për të dielen. Çështja do të shqyrtohet nga ora 9:30 nga Gjykata Federale me tre gjyqtarë, një format që lë pak hapësirë për të apeluar çdo vendim. Читать дальше...

Serbia tenton futjen e materialit zgjedhor në Kosovë

Evropaelire.org 

Zyra për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, ka njoftuar të premten në mbrëmje se në pikën kufitare Merdare, ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, është ndalur një zyrtar i Komisionit Republikan Zgjedhor, i cili ka tentuar të importojë materiale zgjedhor në Kosovë për referendumin e ardhshëm në Serbi, i cili do të mbahet më 16 janar. Sipas njoftimit, koordinatori i këtij Komisioni, Marko Jankoviq, ishte i shoqëruar nga dy kamionë që transportonin material zgjedhor, lidhur me çka “ishte njoftuar Organizata për... Читать дальше...

Moscow.media
Москва

Рай для спортсменов: существуют ли продукты с отрицательной калорийностью


Персональные новости
ТНТ

Идейное продолжение «Полицейского с Рублёвки»: на ТНТ выходит спин-офф «Детективное агентство Мухича»Russian.city
Москва

Энергоэффективности в Российской Федерации быть: энергосберегающих технологий становится большеЧастные объявления


Спорт в России и мире

Новости спорта


Новости тенниса
ATP

Дмитрий Пирог: ATP и WTA показали другим международным структурам, как важно бороться за права спортсменов


«Зенит» в последнем матче Дзюбы, проиграв команде Кержакова, прервал традицию досрочного чемпионства

В Волоколамске построят ФОК с крытым катком

Терюшков высказался о возможном трансфере Дзюбы в «Химки»

В Истре зазвенели последние звонки
Друзья 123ru.net


Информационные партнёры 123ru.net


Спонсоры 123ru.net