Добавить новость
123ru.net
World News in Albanian
Добавить новость

Новости за 14.01.2022

Zyra e kryeministrit britanik i kërkon falje Mbretëreshës për festat gjatë izolimit

Evropaelire.org 

Zyra e kryeministrit britanik, Boris Johnson, i ka kërkuar falje Mbretëreshës britanike Elizabeta II, pasi është bërë e ditur se stafi i Qeverisë ka zhvilluar festë në zyrat e kryeministrisë, në periudhën e ceremonisë së funeralit të Princit Filip. Në atë kohë, grumbullimet në ambiente të brendshme, kanë qenë të ndaluara. Johnson është duke u përballur me krizën më të rëndë gjatë udhëheqësisë së tij, pasi pothuajse çdo ditë janë duke u publikuar dëshmi të organizimit të festave gjatë zbatimit të masave kufizuese për luftim të pandemisë. Читать дальше...

SHBA akuzon Rusinë se po përgatit operacione të rreme në Ukrainë

Evropaelire.org 

Shtëpia e Bardhë ka akuzuar Rusinë për dërgim të sabotatorëve në lindje të Ukrainës, në mënyrë që të nxisin incidente dhe ato më pas të shërbejnë si pretekst për pushtim, nëse nuk plotësohen kërkesat e Moskës për siguri. Zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë, Jen Psaki u ka thënë gazetarëve më 14 janar se inteligjenca amerikane sugjeron se Rusia “ka pozicionuar një grup të personave për të kryer një operacion të rremë në Ukrainë. Operativët janë të trajtuar për të kryer akte sabotazhi”. Këto komente... Читать дальше...

Shqipëria me rekord të infektimeve, masat e “zbehta”

Evropaelire.org 

Shqipëria, ditëve të fundit, është duke u përballur me numër të lartë të infektimeve të reja me koronavirus. Ditën e premte, 14 janar, ky vend shënoi numrin më të madh ndonjëherë të rasteve brenda 24 orëve, që nga fillimi i pandemisë. Shtatë persona kanë humbur jetën dhe janë regjistruar 2,179 raste të reja, pas testimit të 7,626 mostrave.   Komiteti Teknik i Ekspertëve, ka marrë vendim për të mos ndryshuar masat shtrënguese, edhe pse vendi ka regjistruar javën që ka prekur pikun e infektimeve në dy vjet, që nga shpërthimi i pandemisë. Читать дальше...

Kronologjia e mospajtimeve midis Kurtit dhe BE-së

Evropaelire.org 

Mospajtimet e fundit midis kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti dhe Përfaqësuesit të Lartë të Bashkimit Evropian, Josep Borrell rreth mbajtjes së referendumit të Serbisë në territorin e Kosovës, nuk janë mospajtimet e vetme mes këtyre dy zyrtarëve. Që prej formimit të Qeverisë Kurti, më 22 në mars të vitit 2021, dy zyrtarët kanë pasur një sërë mospajtimesh që janë bërë publike. Që prej marrjes së mandatit si kryeministër, Kurti ia kishte bërë me dije Borrellit dhe ekipit të tij, se në dialogun me Serbinë... Читать дальше...

Dy paga minimale të pamjaftueshme për shportën e qytetarit

Evropaelire.org 

Rritja e çmimeve të produkteve ushqimore, shtrenjtimi i faturave të rrymës dhe atyre të ngrohjes, e ka goditur në masë të madhe buxhetin e punëtorëve që marrin pagë minimale. Një nga ta është dhe Ferhat Ekrem, i cili thotë për Radion Evropa e Lirë se pas rritjes së çmimeve duhet të zgjedhë t’i paguajë faturat apo t’i sigurojë gjërat elementare ushqimore për familjen e tij prej gjashtë anëtarësh. “Dy - tri bukë dhe vetëm një litër qumësht apo kos të blesh dhe ja shkuan 150 denarë (3 euro). Ku... Читать дальше...

Lista Serbe ende shpreson në mbajtjen e referendumit

Evropaelire.org 

Kryetari i Listës Serbe, Goran Rakiq u ka thënë të premten gazetarëve në Beograd se ende shpreson dhe i beson Bashkimit Evropian se do të mundësojë mbajtjen e referendumit për ndryshimet në Kushtetutën e Serbisë në fushën e drejtësisë në Kosovë të dielën. “Nuk mund të them me siguri nëse BE-ja do t'i përmbushë detyrimet e saj, sepse kjo nuk ka të bëjë më as me ne si njerëz që do të votojmë në atë referendum, por kjo është një çështje që ka të bëjë me anëtarësimin në BE”, u ka thënë Rakiq gazetarëve... Читать дальше...

Basha akuzon Berishën për nxitjen e dhunës në betejën partiake

Evropaelire.org 

Kreu i Partisë Demokratike (PD) të Shqipërisë, Lulzim Basha, është paraqitur të premten, 14 janar, para Prokurorisë së Shtetit, për të dëshmuar mbi ngjarjet e dhunshme të javës së shkuar në selinë e kësaj partie në Tiranë. Pas dëshmisë së dhënë prapa dyerve të mbyllura në zyrat e prokurorisë në Tiranë, e cila po heton sekuencat e dhunshme të protestës së simpatizantëve të ish-kryeministrit shqiptar dhe ish-liderit të PD-së, Sali Berisha më 8 janar, Basha tha se selia blu, ku ai qëndronte, “ishte... Читать дальше...

Presioni transatlantik mbi Qeverinë e Kosovës

Evropaelire.org 

Presioni ndërkombëtar mbi Kosovën për mbajtjen e referendumit të Serbisë është shenjë e tendosjes së raporteve ndërmjet Kosovës dhe bashkësisë ndërkombëtare, vlerëson analisti politik, Agon Maliqi.   “Parimisht, unë mendoj që Kosova ka të drejtë që të mos lejojë mbajtjen e referendumit, nuk ka bazë ligjore që ky referendum të mbahet në Kosovë”, thotë Maliqi.   Në Serbi të dielën, më 16 janar, mbahet referendumi për ndryshimin e Kushtetutës.  Të premten, më 14 janar, zyrtarë të Francës, Gjermanisë... Читать дальше...Izrael: Mbi gjysmë milioni persona kanë marrë dozën e katërt të vaksinës

Evropaelire.org 

Më shumë se 500,000 persona në Izrael kanë marrë dozën e katërt të vaksinës kundër koronavirusit, ka thënë Ministria e Shëndetësisë në këtë shtet. Izraeli ka nisur dhënien e dozave përforcuese për personat më të cenueshëm ndaj këtij virusi, në muajin e kaluar, dhe më vonë ka përfshirë në këtë kategori edhe të gjithë personat mbi 60 vjeç. Autoritetet shpresojnë se dozat përforcuese do të ndalin valën e infektimeve të nxitura nga varianti Omicron. Të dhënat e Ministrisë së Shëndetësisë tregojnë... Читать дальше...

Kosova regjistron 585 raste të reja me koronavirus

Evropaelire.org 

Ministria e Shëndetësisë në Kosovë, ka njoftuar se të premten, më 14 janar, janë regjistruar 585 raste të reja me koronavirus, pas testimit të 6.589 mostrave. Shkalla e pozitivitetit nga mostrat e marra është 8.87 për qind. Në 24 orët e fundit nuk janë regjistruar viktima. Autoritetet shëndetësore kanë njoftuar edhe se 57 persona janë shëruar derisa 3.339 persona janë ende aktivë në koronavirus. Prej shpërthimit të pandemisë në mars të vitit 2020, autoritetet kosovare kanë regjistruar mbi... Читать дальше...

Institucionet e Kosovës deklarohen njëzëri kundër votimit në referendumin e Serbisë

Evropaelire.org 

Institucionet e Kosovës kanë thënë të premten se hapja e qendrave të votimit të Serbisë në Kosovë, përbën shkelje të kushtetutës dhe ligjeve të Kosovës. Udhëheqësit e Presidencës, Qeverisë dhe Kuvendit të Kosovës, kanë dalë me deklaratë të përbashkët, pas takimit me zyrtarët e vendeve të Kuintit dhe Zyrën e Bashkimit Evropian në Kosovë. Sipas institucioneve të Kosovës, qytetarët serbë të Kosovës, me dyshtetësi, do të mund të votojnë për referendumin në Serbi sipas praktikave ndërkombëtare, që në këtë rast... Читать дальше...

Kurti paralajmëron seancë të jashtëzakonshme në Kuvendin e Kosovës

Evropaelire.org 

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka paralajmëruar thirrjen e një seance të jashtëzakonshme të Kuvendit të Kosovës, të shtunën, 15 janar, në orën 14:00. Ai i ka bërë këto deklarata, pas takimit që ka zhvilluar me zyrtarë të komunitetit ndërkombëtar në Kosovë. Të premten, 14 janar, zyrtarë të Francës, Gjermanisë, Italisë, Mbretërisë së Bashkuar, Shteteve të Bashkuara dhe Bashkimit Evropian, kanë thënë se  me keqardhje kanë pranuar vendimin e Qeverisë së Kosovës për të mos e lejuar Organizatën... Читать дальше...

Poroshenko nuk shqetësohet nëse do të arrestohet pas kthimit në Ukrainë

Evropaelire.org 

Ish-presidenti ukrainas, Petro Poroshenko, i cili është larguar nga Ukraina në muajin dhjetor, ka thënë se do të kthehet atje pavarësisht thashethemeve se do të arrestohet menjëherë për akuza të lidhura me dyshimet për tradhti. Poroshenko ka thënë gjatë një interviste për televizionin, Current Time se hetuesit kanë tentuar të krijojnë rast kundër tij se u ka ndihmuar separatistëve për të shitur thëngjill në Ukrainë në vlerë të 54 milionë dollarëve më 2014. “Nuk do të përfundoj mbrapa grilave... Читать дальше...

Lavrov kërkon që Perëndimi të përgjigjet shpejt për kërkesat e sigurisë 

Evropaelire.org 

Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov, tha se Moskës “i ka humbur durimi” me Perëndimin dhe se pret përgjigje të shkruar lidhur me kërkesat për garanci të sigurisë brenda një jave. Këto deklarata vijnë pas bisedimeve që zyrtarët rusë zhvilluan me NATO-n dhe Shtetet e Bashkuara. Këto bisedime dështuan që të arrinin ndonjë përparim sa i përket grumbullimit të trupave ruse në kufi me Ukrainën.   Perëndimi është i shqetësuar me grumbullimin e mijërave trupave ruse, pasi argumenton se Rusia mund të... Читать дальше...

Tiketat ngjitëse për automjetet në mars  

Evropaelire.org 

Ministria e Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës e Kosovës, nga muaji mars, do të fillojë zbatimin e projektit të tiketave ngjitëse për automjetet, bëjnë të ditur për Radion Evropa e Lirë zyrtarë të kësaj ministrie.  Tiketa ngjitëse merret me rastin e kontrollit teknik të automjetit, i cili është i nevojshëm për regjistrimin e tij, dhe ajo duhet të vendoset në një vend të dukshëm të veturës.  Projekti është pezulluar në korrik të vitit të kaluar nga vetë ministria, për shkak të... Читать дальше...

MPJD: E drejta e votimit s’mund të manifestohet duke shkelur sovranitetin

Evropaelire.org 

Zëvendësministri i Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Kreshnik Ahmeti tha se Kosova nuk ia mohon të drejtën e votimit asnjë qytetari serb, por kjo e drejtë, sipas tij, nuk mund të “manifestohet duke shkelur sovranitetin e vendin”. "Si Republikë, jemi të barabartë mes fqinjëve tanë në rajon, prandaj duhet t’i shohim edhe praktikat e tyre në raport me pakicat serbe dhe me këtë proces votimi. Për më tepër, ne synojmë anëtarësimin në BE dhe duhet t’i shohim edhe praktikat e vendeve anëtare të cilat kanë pakica serbe"... Читать дальше...

Faktet rreth referendumit të Serbisë

Evropaelire.org 

Në Serbi të dielën, më 16 janar, mbahet referendumi për ndryshimin e Kushtetutës, aktit më të lartë ligjor të shtetit. Çka po ndryshohet? Ndryshimet kanë të bëjnë me gjyqësorin. Pse po bëhen ndryshimet? Me qëllim të harmonizimit të legjislacionit me atë evropian, në procesin e anëtarësimit të Serbisë në Bashkimin Evropian. A kanë të bëjnë ndryshimet me Kosovën? Jo. Për çfarë janë ndryshimet? Ndryshimet kanë të bëjnë me mënyrën e zgjedhjes së gjyqtarëve dhe prokurorëve në mënyrë... Читать дальше...

Koreja e Veriut kryen testime të reja të raketave balistike

Evropaelire.org 

Koreja e Veriut ka lëshuar dy raketa të tjera balistike më 14 janar. Ky është testimi i tretë i raketave balistike që ky shtet ka bërë brenda dy javësh. Njoftimi për testimet e reja erdhi pasi Shtetet e Bashkuara vendosën sanksione të reja ndaj Phenianit.   Koreja e Jugut tha se ka detektuar ato që tha se dukeshin si dy raketa balistike me rreze të shkurtër veprimi. Sipas Koresë së Jugut, raketat u lëshuan në lindje nga Provinca Pyong, që gjendet në bregun perëndimor të Koresë së Veriut. Ndërkaq... Читать дальше...

Komuniteti ndërkombëtar kërkon që Kosova t’u lejojë serbëve të drejtën e votës

Evropaelire.org 

Komuniteti ndërkombëtar tha se me keqardhje ka pranuar vendimin e Qeverisë së Kosovës për të mos e lejuar Organizatën për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE) që të grumbullojë votat në Kosovë për referendumin në Serbi. “Ne i bëjmë thirrje Qeverisë së Kosovës që të lejojë serbët në Kosovë të ushtrojnë të drejtën e tyre të votës në zgjedhje dhe procese zgjedhore në përputhje me këtë praktikë të vendosur”, thuhet në deklaratën e përbashkët të Shteteve të Bashkuara, Francës, Gjermanisë, Italisë, Mbretërisë së Bashkuar dhe Bashkimit Evropian. Читать дальше...

Armenia pret përmirësim të raporteve me Turqinë

Evropaelire.org 

Armenia pret që të vendosen raportet diplomatike me Turqinë dhe kufijtë mes dy shteteve të hapen si rezultat i bisedimeve për normalizimin e raporteve. Bisedimet do të nisin më 14 janar në Moskë, tha Ministria e Jashtme e Armenisë. Të dy shtetet, vitin e kaluar kanë emëruar përfaqësues të posaçëm për normalizimin e marrëdhënieve dhe po kërkojnë që të përmirësojnë raportet pas tensionimeve disa vjeçare. Rundi i parë i bisedimeve pritet të nisë si pjesë e një përpjekje më të gjerë për paqe rajonale në rajonin e Kaukazit Jugor... Читать дальше...

Australia ia anulon sërish vizën Gjokoviqit

Evropaelire.org 

Australia ia ka anuluar vizën tenistit serb, Novak Gjokoviq për të dytën herë me radhë. Vendimi i ministrit për Migrim të Australisë, Alex Hawke nënkupton se tani Gjokoviq përballet me dëbim nga shteti. Megjithatë, tenisti 34-vjeçar ende mund të apelojë vendimin për të qëndruar në Australi. Tenisti numër një në botë në kategorinë e meshkujve ishte paraparë që të luante në turneun Australian Open, që nis të hënën. “Sot ushtrova të drejtën time... për të anuluar vizën e Novak Gjokoviqit duke u thirrur në arsye shëndetësore... Читать дальше...

OBSH rekomandon ilaçe të reja për trajtimin e pacientëve me COVID-19

Evropaelire.org 

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka rekomanduar dy ilaçe të reja për trajtimin e pacientëve me sëmundjen COVID-19. Ilaçi baricitinib (një lloj i ilaçit sikurse frenuesi Janus kinase [JAK] që përdoret për trajtimin e artritit reumatoid), sipas OBSH-së, rekomandohet të përdoret te pacientët e sëmurë rëndë dhe ata kritikë, në kombinim me kortikosteroidet, që janë ilaçe të fuqishme kundër inflamacioneve dhe forcojnë përgjigjen imunitare. OBSH-ja tha se ky rekomandim bazohet në të dhënat... Читать дальше...

Pse ende duhet të tentoni t’i shmangeni Omicronit?

Evropaelire.org 

Reuters Varianti Omicron i koronavirusit, i cili po përhapet shumë shpejt dhe po përcillet me simptoma më të lehta - në krahasim me variantet tjera – ka krijuar idenë se COVID-19, sëmundja që shkakton koronavirusi, përbën rrezik më të vogël sesa në të kaluarën. Disa pyesin se deri në çfarë shkalle duhet marrë masa për të parandaluar infektimin, pasi shumë persona besojnë se secili do të përballet me këtë virus, herët apo vonë. Ende mund të sëmureni keq Në disa hulumtime është thënë se Omicron mund të përcillet pa simptoma... Читать дальше...

Moscow.media
Москва

Энергоэффективности в Российской Федерации быть: энергосберегающих технологий становится больше


Персональные новости
Андрей Макаревич

Коровин ответил не понимающему русских МакаревичуRussian.city
Москва

Что с сайтом 123ru.net (правда)Частные объявления


Спорт в России и мире

Новости спорта


Новости тенниса
Уимблдон

Уимблдон без русских: за кого россияне теперь болеют на турнире


«Шинник» возвращается. ОЛИМП - Первенство России. ФНЛ-2. Группа 2 «А». 9-й тур

16 волоколамцев получили золотые знаки отличия ГТО

Терюшков высказался о возможном трансфере Дзюбы в «Химки»

«Зенит» в последнем матче Дзюбы, проиграв команде Кержакова, прервал традицию досрочного чемпионства
Друзья 123ru.net


Информационные партнёры 123ru.net


Спонсоры 123ru.net