Добавить новость
123ru.net
World News in Albanian
Добавить новость

Новости за 04.09.2021

SHBA-ja hedh poshtë lajmin për strehimin në Kosovë të afganëve "të papranueshëm"

Evropaelire.org 

Ambasada e Shteteve të Bashkuara në Kosovë ka hedhur poshtë raportimet e mediave se Shtetet e Bashkuara synojnë të transferojnë në Kosovë afganët të cilët janë konsideruar të papranueshëm për Shtetet e Bashkuara.  Përmes një deklarate, kjo ambasadë ka thënë se disa raportime të mediave ka krijuar përshtypje të pasaktë te lexuesit se "Shtetet e Bashkuara synojnë të transferojnë në Kosovë individë të cilët autoritetet amerikane i kanë konsideruar të papranueshëm për Shtetet e Bashkuara". "Kjo nuk qëndron", thotë ambasada. Читать дальше...

Do të nevojitet edhe doza e tretë e vaksinës, thotë ministri maqedonas

Evropaelire.org 

Ministri i Shëndetësisë i Maqedonisë së Veriut, Venko Filipçe, ka deklaruar të shtunën (4 shtator), se gjasat janë të mëdha mbi nevojën e dhënies edhe të dozës së tretë të vaksinës kundër COVID-19. Përfaqësuesit e kompanisë amerikane të vaksinave, Pfizer, janë takuar me Ministrin e Shëndetësisë, Filipçe për të diskutuar rezultatet e provave klinike nëse një dozë e tretë e vaksinës do të ishte e nevojshme për imunizimin e plotë. "Të gjitha testet që janë bërë deri më tani shkojnë në drejtimin se ndoshta do të nevojitet një dozë e tretë... Читать дальше...

'Mos qaj': Fëmija që rritet pa prindër në Kirgizi

Evropaelire.org 

Shumë breza fëmijësh janë rritur në Kirgizi pa prindër të cilët largohen nga vendi për të punuar, kryesisht në Rusi. Aigerim është një 9 vjeçare e cila jeton me gjyshen e saj. Ajo ëndërron që një ditë të bashkohet me nënën e saj, e cila shkoi në Moskë dy vjet më parë.

Syla: Vaksinat që përdoren në Kosovë janë të sigurta dhe efikase

Evropaelire.org 

Skënder Syla nga Organizata Botërore e Shëndetësisë në Bullgari, thotë se vaksina AstraZeneca është e sigurt dhe ua rekomandon qytetarëve që ta marrin atë. Kosova ka hequr nga përdorimi mbi 133 mijë vaksina AstraZeneca, të cilave u doli afati. Mosmarrja e kësaj vaksine, siç thotë Syla në një intervistë për Radion Evropa e Lirë, u ndikua nga shumë faktorë, por pretendimet kundër kësaj vaksine, sipas Sylës nuk u bazuan në fakte. Në këtë intervistë, ai flet edhe për variantin Delta, që është varianti dominues në Kosovë. Читать дальше...

Luftime të reja në Pashnjir të Afganistanit

Evropaelire.org 

Në luginën e Panjshirit në Afganistan janë raportuar luftime të reja ndërmjet talibanëve dhe grupeve të armatosura që kundërshtojnë sundimin e tyre. Lugina Panjshir, në veri të kryeqytetit Kabul, është një nga provincat më të vogla të Afganistanit dhe e vetmja që nuk ka rënë në duart e talibanëve. Aty jetojnë diku midis 150,000 dhe 200,000 njerëz. Që kur talibanët pushtuan Kabulin më 15 gusht, militantët u përballën me rezistencë nga grupet opozitare dhe ish-pjesëtarë të ushtrisë afgane në Luginën Panjshir. Читать дальше...

Teknologjia që ndihmon në drejtshkrimin e gjuhës shqipe

Evropaelire.org 

Një i ri nga Kosova, po synon që përmes një aplikacioni të ndihmojë përdoruesit online të tij, të përmirësojnë drejtshkrimin e gjuhës shqipe prej tyre. Derisa po kryente doktoratë në gjuhësi kompjuterike në Gjermani, Dalian Zogaj kishte ndjekur rastësisht një seminar të gjuhëve të Ballkanit. “Atë ditë fillova të kuptoj që për shqipen nuk kishte çfarë të flitej shumë. Shqipja ishte një ndër gjuhët me më së paku vegla dhe resurse në fushën e teknologjisë”, tregon ai. Që nga ajo ditë, tre vite më parë... Читать дальше...

Në Maqedoninë e V. të dielën nis regjistrimi i popullsisë

Evropaelire.org 

Maqedonia e Veriut, të dielën nis me regjistrimin e popullsisë, që do të zgjas deri më 30 shtator. Për realizimin e këtij operacioni statistikor, në terren do të dalin mbi 5,500 regjistrues, të cilët përveç popullatës, do të regjistrojnë edhe amvisëritë, banesat, por edhe karakteristikat e përcaktuara demografike, arsimore, ekonomike dhe sociale të popullsisë. “Ne e bëjmë këtë për qytetarët, nuk e bëjmë për ne. Jo vetëm që shpresojmë, por jemi të sigurt se qytetarët do të na mbështesin. Ky operacion... Читать дальше...

Talibanët shpërndajnë protestën e grave në Kabul

Evropaelire.org 

Dhjetëra gra dolën në rrugët e kryeqytetit afgan, Kabul, më 3 shtator për të kërkuar të drejta të barabarta nën sundimin taliban. Pamjet e marra nga protestuesit dhe të ndara me Radion Evropa e Lirë tregojnë se talibanët e armatosur fillimisht vëzhguan protestën, pastaj u përpoqën të shpërndanin demonstrueset dhe të ndalonin filmimet. Tubime të ngjashme pati edhe më 4 shtator.MSH: 21 viktima dhe mbi 1.200 raste të reja me COVID-19

Evropaelire.org 

Njëzetenjë viktima të reja nga koronavirusi janë regjistruar gjatë 24 orëve të fundit, ka njoftuar të shtunën (4 shtator) Ministria e Shëndetësisë në Kosovë. Sipas raportit, 12 nga viktimat ishin të gjinisë mashkullore dhe 9 të gjinisë femërore. Shtatë viktima ishin të grupmoshës 70-79 vjeç, 3 viktima i përkisin grupmoshës 80 vjeç e më të vjetër, aq sa u regjistruan edhe në grupmoshën 60-69 vjeç. Ndërkaq, 5 viktima i përkisnin grupmoshës 50-59 vjeç ndërsa nga një viktimë u shënua në grupmoshat 20-29, 30-39 dhe 40-49 vjeç. Читать дальше...

Shumica e grave shtatzëna në Kosovë nuk janë vaksinuar

Evropaelire.org 

Mirjeta Sejdaj nga Prishtina është në muajin e tetë të shtatzënësisë dhe pret fëmijën e parë. Ajo thotë se nuk është vaksinuar kundër COVID-19, edhe përkundër se ka dëgjuar rekomandimet e autoriteteve shëndetësore se, vaksinimi lejohet për shtatzënat. “Arsyeja është se i frikësohem temperaturës së lartë. Frikësohem se mund t’i bëj dëm bebes, jo për vete nuk kam frikë, vetëm për beben”, thotë ajo. Përveç frikës që ajo ka nga vaksina, frikë ka edhe nga infektimi me koronavirus. “Kam frikë. Zakonisht rri e izoluar... Читать дальше...

Talibanët përdorin gaz lotsjellës ndaj grave protestuese

Evropaelire.org 

Militantët talibanë të shtunën (4 shtator) kanë përdorur gaz lotsjellës dhe kanë shkrepur të shtëna paralajmëruese me armë zjarri në drejtim të dhjetëra grave afgane të cilat në Kabul po protestonin për të drejta të barabarta. Raportohet se të paktën një grua u plagos. Një video e shpërndarë në mediat sociale tregonte sesi një gruaje i rridhte gjak nga një plagë në kokë. Gratë afgane kanë mbajtur protesta gjatë dy ditëve të fundit, duke kërkuar barazi, drejtësi dhe demokraci. Një tubim i... Читать дальше...

Aplikacioni me mision drejtshkrimin e gjuhës shqipe

Evropaelire.org 

Një i ri nga Kosova është duke e zhvilluar një aplikacion që do të ndihmojë në shkrimin e drejtë të gjuhës shqipe. Aplikacioni synon largimin e gabimeve drejtshkrimore dhe përdorimin e fjalëve shqipe në vend të atyre të huaja.

SHSKUK: 73 pacientë me COVID-19 në kujdes intensiv

Evropaelire.org 

Shërbimi Spitalor dhe Klinik Universitar i Kosovës (SHSKUK) tha më 4 shtator se në spitalet dhe klinikat ku trajtohen pacientët me koronavirus janë të shtrirë 1.171 pacientë, prej tyre 1.044 janë të konfirmuar me koronavirus. Një ditë më parë ishin raportuar 1.209 pacientë. Pra, të shtunën 38 pacientë më pak po trajtohen në këto institucione shëndetësore. Sipas raportit ditor, 73 pacientë janë në kujdes intensiv, ndërkaq 978 janë duke u trajtuar me oksigjeno-terapi. “Në Qendrën Klinike Universitare... Читать дальше...

Tensione në rritje në Mal të Zi

Evropaelire.org 

Mali i Zi po përballet me situatë të tensionuar pasi më 5 shtator është planifikuar ceremonia e marrjes së detyrës së mitropolitit të Kishës Ortodokse Serbe në Mal të Zi, Joanikije. Ceremonia është paraparë të mbahet në Cetinje të Malit të Zi, mirëpo ka pasur kundërshtime nga ana e komunës, disa organizatave dhe një partie politike. Komuniteti Ndërkombëtar ka bërë thirrje për ulje të tensioneve, derisa Këshilli i Sigurisë Kombëtare i Malit të Zi shprehu shqetësim për situatën e sigurisë. Manastiri... Читать дальше...

Zelanda e Re do të fuqizojë ligjet kundër terrorit

Evropaelire.org 

Kryeministrja e Zelandës së Re, Jacinda Ardern, është zotuar se do të forcojë ligjet kundër terrorizmit pas incidentit të së premtes kur një sulmues me thikë plagosi shtatë persona në një supermarket. "Ne duhet të jemi të gatshëm të bëjmë ndryshimet që mund ta ndryshojnë të ardhmen", tha ajo në një konferencë për media. Sulmuesi, një shtetas i Shri Lankës dhe mbështetës i njohur i grupit terrorist Shteti Islamik, u qëllua për vdekje nga policia. Tre prej të plagosurve janë në gjendje të rëndë shëndetësore. Читать дальше...

SHBA-ja do të pranojë edhe të paktën 50 mijë afganë të evakuuar

Evropaelire.org 

Shtetet e Bashkuara do të pranojnë edhe të paktën 50,000 afganë si pjesë e përpjekjeve të këtij vendi për të ndihmuar bashkëpunëtorët e luftës amerikane në Afganistan, tha kreu i Departamentit të Sigurisë Kombëtare në Shtetet e Bashkuara (DHS). Në SHBA tashmë kanë arritur dhjetëra mijëra afganë të cilët e kanë kaluar kontrollin e sigurisë dhe janë vendosur në bazat ushtarake në të gjithë vendin. Ata po marrin trajtim mjekësor, ndihmë në paraqitjen e aplikacioneve për migrim dhe shërbime të tjera... Читать дальше...

SHBA-ja sanksionon katër zyrtarë të inteligjencës iraniane

Evropaelire.org 

Shtetet e Bashkuara kanë shpallur sanksione kundër katër punonjësve të inteligjencës iraniane të cilët planifikuan të rrëmbejnë një gazetare amerikane. Plani i tyre është parë si një përpjekjeje më e gjerë për të heshtur kritikët e qeverisë në Teheran. Irani ka hedhur poshtë pretendimet. Departamenti i Thesarit njoftoi sanksionet më 3 shtator kundër zyrtarit të lartë të inteligjencës së Iranit, Alireza Shahvaroghi Farahani, si dhe tre vartësve të tij Mahmoud Khazein, Kiya Sadeghi dhe Omid Noori. Читать дальше...

Si mund të shkurtohet periudha e fushatës zgjedhore?

Evropaelire.org 

Asnjë nga partitë politike në Kosovë, nuk kanë parashtruar ndonjë kërkesë në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve, lidhur me shkurtimin e periudhës se fushatës për zgjedhjet lokale që do të mbahen më 17 tetor të këtij viti, ka thënë për Radion Evropa e Lirë, Kreshnik Radoniqi kryetar i këtij institucioni. Megjithatë, ai thotë se Ligji për Zgjedhjet parasheh që fushata të mbahet 30 ditë dhe KQZ-ja nuk ka ndonjë mundësi ta ndryshojë këtë periudhë. “Nëse partitë politike parashtrojnë një kërkesë të tillë në KQZ... Читать дальше...

Moscow.media

Гастроэнтеролог Карпенко перечислил вредные для здоровья продукты


Персональные новости


Russian.city


Частные объявления


Спорт в России и мире

Новости спорта


Новости тенниса
WTA

Павлюченкова упустила путевку в полуфинал московского турнира WTA


Теледоктор Мясников назвал вакцинацию естественным «бронежилетом» от COVID-19

Польша похвасталась скопированным у России оружием

"Ростов" дома разгромил тульский "Арсенал" и поднялся на 12-е место в РПЛ

Политолог Конфисахор сравнил ситуацию с пандемией в Петербурге с шахматным приемом