Добавить новость
123ru.net
World News in Albanian
Добавить новость

Новости за 16.09.2021

Irani miraton vaksinën Johnson&Johnson

Evropaelire.org 

Autoritetet në Teheran miratuan përdorimin e vaksinës Johnson&Johnson kundër koronavirusit, të prodhuar nga gjiganti farmaceutik amerikan me të njëjtin emër. “Vaksina Johnson&Johnson, qe jepet me një dozë, u miratua”, tha udhëheqësi i Administratës iraniane të Ushqimit dhe Barnave, Mohammad Reza Shanehsaz. Ai tha se edhe vaksina ruse Sputnik Light, që po ashtu jepet me një dozë, u miratua për përdorim në Republikën Islamike. Vendimi i këtij vendi për të miratuar vaksinën Johnson&Johnson... Читать дальше...

Kievi: Zgjedhjet e Rusisë në Krime janë të paligjshme

Evropaelire.org 

Zyrtarët e Ukrainës kritikuan Rusinë për organizimin e zgjedhjeve parlamentare në Gadishullin ukrainas të Krimesë, i cili u aneksua nga Moska në vitin 2014. Zgjedhjet parlamentare ruse do të mbahen nga data 17 deri më 19 shtator. Moska po ashtu ka shpërndarë mbi 600,000 pasaporta në lindje të Ukrainës, ku qytetarët do të mund të votojnë në mënyrë elektronike ose në rajonin kufitar rus Rostov. Ministri i Jashtëm i Ukrainës, Dmytro Kuleba, tha se Rusia po bën “shkelje flagrante” të ligjit ndërkombëtar. Читать дальше...

Certifikata për COVID-19, e detyrueshme për të gjithë punëtorët italianë

Evropaelire.org 

Italia u bë vendi i parë evropian që e bëri certifikatën për sëmundjen COVID-19 të detyrueshme për të gjithë punëtorët. Qeveria italiane miratoi të enjten një masë të re, e cila i bën të detyrueshme certifikatat digjitale si për sektorin publik, ashtu edhe për atë privat. Detyrimi do të nisë nga data 15 tetor. Ministri i Shëndetësisë i Italisë, Roberto Speranza, u tha gazetarëve se masa e re ka për qëllim t’i bëjë vendet e punës më të sigurta dhe ta forcojë edhe më shumë fushatën e vaksinimit. Читать дальше...

FMN paralajmëron krizë humanitare në Afganistan

Evropaelire.org 

Fondi Monetar Ndërkombëtar tha se është "shumë i shqetësuar" me kushtet ekonomike në Afganistan dhe paralajmëroi se ky vend përballet me "krizë humanitare". Komentet vijnë një muaj pasi militantët talibanë rrëzuan Qeverinë e mbështetur nga Perëndimi dhe morën kontrollin e Afganistanit. Që atëherë, FMN-ja dhe huadhënës të tjerë i pezulluan fondet për këtë vend. Zëdhënësi i FMN-së, Gerry Rice, tha të enjten se, pavarësisht shqetësimeve, fondet e FMN-së për Afganistanin do të mbeten të pezulluara. Читать дальше...

OBSH pezullon procesin e miratimit të vaksinës ruse

Evropaelire.org 

Një zyrtar në Organizatën Botërore të Shëndetësisë tha se grupi ka pezulluar procesin e miratimit të vaksinës ruse kundër koronavirusit, Sputnik V, për shkak të disa shkeljeve që u zbuluan gjatë inspektimit të një fabrike në Rusi, muaj më parë. Jarbas Barbosa, ndihmësdrejtor në Organizatën Pan-Amerikane të Shëndetit - zyrë rajonale e OBSH-së për Amerikën - tha se në njërën nga fabrikat ku po prodhohet vaksina, do të kërkohen inspektime të reja. Fabrika “duhet ta marrë këtë këshillë, t’i bëjë... Читать дальше...

Mbi 110 afganë largohen nga Kosova

Evropaelire.org 

Një aeroplan nga Mbretëria e Bashkuar ka marrë me veti 117 afganë të cilët ishin strehuar përkohësisht në Kosovë. Rreth 900 afganë të tjerë ende janë në Kosovë në pritje të largimit gjatë ditëve dhe javëve të ardhshme.

Kina dënon paktin e sigurisë midis SHBA-së, Britanisë dhe Australisë

Evropaelire.org 

Kina e dënoi një pakt të sigurisë midis Shteteve të Bashkuara, Britanisë së Madhe dhe Australisë, duke e cilësuar si “jashtëzakonisht të papërgjegjshëm”. Me paktin, që u shpall të mërkurën, SHBA-ja dhe Britania e Madhe do t’i japin Australisë teknologji për të ndërtuar nëndetëse me energji bërthamore, për herë të parë. Ai u pa gjerësisht si përpjekje për të kundërshtuar ndikimin e Kinës në Detin e kontestuar të Kinës Jugore. Rajoni, prej vitesh, ka qenë vatër tensionesh dhe mbetet i tillë. Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme kineze... Читать дальше...

Fushata zgjedhore kalon online

Evropaelire.org 

Fushatë online (digjitale) dhe jo tubime masive me qytetarë për zgjedhjet e 17 tetorit, që zyrtarisht ka filluar sot (e enjte, 16 shtator). Ky është synimi i partive opozitare në Kosovë. Zyrtarë të Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK) dhe Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), thonë për Radion Evropa e Lirë se fushata zgjedhore duhet të orientohet më shumë në rrjetet sociale dhe forma të tjera, duke i ikur fushatës në terren, për shkak të situatës me pandeminë COVID-19. Shefi i shtabit zgjedhor të LDK-së... Читать дальше...Franca pezullon mijëra punonjës shëndetësorë të pavaksinuar

Evropaelire.org 

Rreth 3,000 punonjës shëndetësorë në Francë u pezulluan nga puna, pasi nuk ishin të vaksinuar kundër koronavirusit. Rregulli i ri, i cili hyri në fuqi të mërkurën, e bën vaksinimin të detyrueshëm për të 2.7 milionë punëtorët e kujdesit shëndetësor, të shtëpive të pleqve dhe të shërbimit të zjarrfikësve. Ministri i Shëndetësisë i Francës, Olivier Veran, tha të enjten se “shumica e pezullimeve janë vetëm të përkohshme”. Shumë prej tyre tani janë dakord të vaksinohen, sepse “e shohin se vaksinimi i detyrueshëm është realitet”, tha ai. Читать дальше...

Qindra placenta kutërbojnë në Gjinekologji

Evropaelire.org 

Ka tre muaj që qindra placenta qëndrojnë në frigoriferët e Klinikës së Gjinekologjisë në Prishtinë sepse nuk ka vend ku të groposen. Të stërmbushur nga placentat, frigoriferët po qëndrojnë hapur duke paraqitur rrezik për foshnjat e sapolindura që qëndrojnë pak metra më larg. Zyrtarët e QKUK-së thonë se që nga dhjetori i vitit 2020 janë në pritje të ndarjes së një parcele nga Komuna e Prishtinës që të groposen mbetjet. Nga Komuna thonë se parcela e ndarë në Vranidoll, afër Prishtinës, po kundërshtohet nga banorët lokalë.

Komuna e Prishtinës: Banorët e Vranidollit kundërshtojnë groposjen e mbetjeve patologjike

Evropaelire.org 

Komuna e Prishtinës ka deklaruar për Radion Evropa e Lirë se banorët e fshatit Vranidoll, që gjendet 15 kilometra nga kryeqyteti i Kosovës, kundërshtojnë që aty të groposen mbetjet patologjike nga Qendra Klinike Universitare e Kosovës. Radio Evropa e Lirë, më 16 shtator, ka raportuar se qese të verdha plot me placenta kanë mbushur pesë frigoriferë në Klinikën e Gjinekologjisë në Prishtinë. Tre nga këta frigoriferë gjenden në afërsi të sallës së lindjes, në katin e tretë të Klinikës, kurse dy të tjerë në deponë e katit të parë. Читать дальше...

Edhe 14 viktima dhe mbi 360 raste me koronavirus në Kosovë

Evropaelire.org 

Katërmbëdhjetë viktima nga koronavirusi u konfirmuan të enjten në Kosovë, bëri të ditur Ministria e Shëndetësisë. Sipas raportit të saj ditor, në 24 orët e fundit u konfirmuan edhe 368 raste të reja të të infektuarve. Bazuar në 6,882 testet e kryera i bie që pozitiviteti i rasteve të jetë 5.34 për qind. Ministria e Shëndetësisë raportoi të enjten edhe për 1,382 persona të shëruar nga koronavirusi. Aktualisht, raste aktive mbeten 13,473. Në Kosovë janë dhënë gjithsej mbi 1.1 milion vaksina kundër koronavirusit... Читать дальше...

Dhjetëra bashkëpunëtorë të Putinit u diagnostikuan me koronavirus

Evropaelire.org 

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, tha se do të mbetet në vetizolim edhe për disa ditë, pasi “dhjetëra anëtarë të rrethit të tij të brendshëm” dolën pozitivë me koronavirus. Putin foli përmes video-lidhjes në një konferencë të Organizatës së Traktatit të Sigurisë Kolektive, që u mbajt në Dushanbe. “Për fat të keq, më është dashur të anuloj udhëtimin tim në Dushanbe në momentin e fundit. Më vjen keq për këtë. Por, siç e dini, koronavirusi është zbuluar jo vetëm në një ose dy persona, por në disa dhjetëra njerëz të rrethit tim. Читать дальше...

Klinika e Gjinekologjisë rrezikohet nga frigoriferë të mbushur me placenta 

Evropaelire.org 

Qese të verdha plot me placenta kanë mbushur pesë frigoriferë në Klinikën e Gjinekologjisë në Prishtinë. Për shkak të mbingarkesës, dyert e të pesë frigoriferëve nuk mbyllen dot dhe tash ka nisur shkrirja e tyre. Placentat janë mbetje patologjike nga lindjet dhe abortet. Tre nga këta frigoriferë gjenden në afërsi të sallës së lindjes, në katin e tretë të Klinikës, kurse dy të tjerë, në deponë e katit të parë. Rrezik për shëndetin paraqesin posaçërisht tre frigoriferët në katin e tretë. Salla... Читать дальше...

Fundi i rezistencës: Panxhshiri në duart e talibanëve

Evropaelire.org 

Luftëtarët talibanë kanë marrë municion dhe kanë patrulluar vendbanime në provincën e Panxhshirit, më 15 shtator, vetëm disa ditë pasi shpallën fitore në bastionin e fundit të rezistencës në Afganistan. (Përgatiti: Trim Haliti)

Më e keqja për klimën pritet të ndodhë, thotë OKB

Evropaelire.org 

Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres, u bëri thirrje vendeve që të bëjnë shkurtime "të menjëhershme, të shpejta dhe në shkallë të gjerë" të emetimeve të gazrave serë. Sipas Guterres këto veprime duhet të bëhen për të shmangur katastrofat klimatike. Thirrja e Guterres bëhet përpara një samiti klimatik që fillon muajin e ardhshëm në Glasgou të Skocisë. Në një raport të një sërë agjencive të OKB-së për çështjen e klimës thuhet se ndryshimet klimatike dhe ndikimet e saj po përshpejtohen. Читать дальше...

Kritika ndaj BE-së për mbështetje të paktë ndaj afganëve

Evropaelire.org 

Grupet e të drejtave të njeriut dhe të refugjatëve po i bëjnë thirrje Bashkimit Evropian (BE) të tregojë gatishmëri më të madhe për të mbrojtur afganët që po përpiqen të largohen nga vendi i tyre pasi ndjehen të rrezikuar nga talibanët të cilët e morën vendin nën kontroll muajin e kaluar. "Në vend që të shmanget, BE-ja duhet të ndajë përgjegjësinë për t'u ofruar atyre mbrojtje", thanë Amnesty International, Caritas Europa dhe 22 organizata të tjera në një deklaratë të përbashkët më 16 shtator.... Читать дальше...

Kurti dhe Zaev me qëndrime të ndryshme për nismën Ballkani i Hapur

Evropaelire.org 

Maqedonia e Veriut dhe Kosova synojnë integrimin evropian, por kryeministrat e dy vendeve, Zoran Zaev dhe Albin Kurti, pas seancës së përbashkët të qeverive, që u mbajt në Shkup, përsëritën qëndrimet e tyre të ndryshme lidhur me nismën e Ballkanit të Hapur. “Ne dëshirojmë sa më shumë bashkëpunim, marrëveshje dhe zbatim të tyre në aspektin bilateral dhe dëshmi për këtë është mbledhja e dy qeverive. Jemi të orientuar kah e ardhmja, e për ne, e ardhmja është Bashkimi Evropian. Pra, BE-ja është fati ynë... Читать дальше...

Rama premton kapitull të ri për Shqipërinë

Evropaelire.org 

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, në fjalimin të mbajtur në seancën plenare ku pritet të votohet qeveria e tij për herë të tretë, tha se synon që Shqipërinë ta bëjë lidere ekonomike në Ballkan. I fokusuar tek turizmi, eksporti i energjisë elektrike dhe rritja e pagave, kryeministri tha se “duhet t’i japim një shtysë të fortë sektorit të prodhimit për të mbyllur ciklin e prodhimit brendapërbrenda dhe duke kaluar në një stad tjetër që rritë kapacitetet dhe pagat për shkak të cilësisë”. “Kemi... Читать дальше...

Новости России

Проект digital-агентства «Интериум» вошел в шорт-лист премии «Eventiada IPRA GWA»


Një pakt i mbrojtjes me sytë nga Kina

Evropaelire.org 

Shtetet e Bashkuara, Mbretëria e Bashkuar dhe Australia kanë shpallur një pakt historik të sigurisë për rajonin e Indo-Paqësorit. Pakti po vlerësohet të jetë një përpjekje për t’i bërë ballë Kinës. Në bazë të marrëveshjes, Australisë do t’i lejohet që për herë të parë të ndërtojë nëndetëse me energji bërthamore, duke e përdorur teknologjinë e ofruar nga SHBA-ja. Pakti, i njohur si Aukus, parasheh gjithashtu bashkëpunimin në inteligjencën artificiale dhe teknologjinë kibernetike. Analistët... Читать дальше...

Nis largimi i afganëve nga Kosova

Evropaelire.org 

Nga Aeroporti Ndërkombëtar i Prishtinës "Adem Jashari", të enjten pritet të largohen rreth 117 shtetas afganë, të cilët ditë më parë ishin strehuar në Kosovë, merr vesh Radio Evropa e Lirë nga burimet brenda Ministrisë së Punëve të Brendshme. Destinacioni i grupit të parë që pritet të largohet thuhet të jetë Britania e Madhe. Ky grup që po largohet, deri më tash ishte i strehuar në kampin Bechtel-Enka në Ferizaj. Në këtë kamp ishin të strehuar shtetas që kanë punuar me forcat e NATO-s në Afganistan. Читать дальше...

BE-ja kushtëzon ndihmën për vendet e Ballkanit

Evropaelire.org 

Deputetët e Parlamentit Evropian, në seancë plenare, kanë dhën dritën e gjelbër për paketën e re shumëvjeçare financiare prej 14,2 miliardë euro (IPA III) për shtatë shtetet e përfshira në procesin e zgjerimit të BE-së. Këto mjete do të ndahen për Shqipërinë, Bosnje e Hercegovinën, Kosovën, Malin e zi, Serbinë dhe Turqinë për një periudhë shtatëvjeçare deri në vitin 2027. Fjala është për mjetet që do t'iu ndihmojnë këtyre shteteve që të kryejnë reformat e kërkuara në procesin e para anëtarësimit. Читать дальше...

Bie numri i të hospitalizuarve me COVID-19 në Kosovë

Evropaelire.org 

Shërbimi Spitalor dhe Klinik Universitar i Kosovës (SHSKUK) ka njoftuar të enjten (16 shtator) se në spitalet e Kosovës janë të shtrirë 719 pacientë me koronavirus. “Prej tyre, 603 pacientë janë më oksigjeno-terapi dhe 47 në trajtim intensiv, në gjendje të rënduar shëndetësore”, thuhet në njoftimin e SHSKUK-së. Numri i pacientëve të hospitalizuar është ulur për 67 pasi një ditë më parë ishin raportuar 779 pacientë. Në Klinikën e Gjinekologjisë janë 4 paciente, Klinikën e Pediatrisë 4 pacientë... Читать дальше...

Gjërat që nuk u thanë në fjalimin e Ursula von der Leyenit 

Evropaelire.org 

*Pikëpamjet e shprehura në koment nuk pasqyrojnë domosdo pikëpamjet e REL-it Jo gjithmonë gjërat më interesante në fjalimet e rëndësishme janë citatet tërheqëse apo paralajmërimet kryesore. Ndonjëherë aspekti më domethënës është ajo që ka mbetur pa u thënë apo që mbetet e heshtur. Kur presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen mbajti fjalimin e saj vjetor "Gjendja e Bashkimit Evropian" në Parlamentin Evropian në Strasburg më 15 shtator, ajo në njëfarë mënyre ia doli të mos fliste... Читать дальше...

Franca thotë se ka vrarë një udhëheqës të Shtetit Islamik

Evropaelire.org 

Franca ka thënë se ushtria e saj e ka vrarë udhëheqësin e grupit ekstremist Shteti Islamik në Sahara. Presidenti i Francës, Emmanuel Macron tha se Adnan Abu Walid al-Sahrawi "u neutralizua nga forcat franceze". "Ky është një sukses tjetër i madh në luftën tonë kundër grupeve terroriste në Sahel", tha Macron përmes një postimi në rrjetin social Twitter. Franca nuk njoftoi për lokacionin dhe kohën se kur u vra al-Sahrawi. Shteti Islamik në Saharanë e Madhe vepron në ish-kolonitë franceze të Burkina Fasos, Malit dhe Nigerit. Читать дальше...

Moscow.media

Трехэтажный фитнес-клуб с бассейном откроется в Коммунарке


Персональные новости
Крым

Глава «Белорусов Крыма» назвал визит Лукашенко точкой в признании полуострова МинскомRussian.city


Частные объявления


Спорт в России и мире

Новости спорта


Новости тенниса
Микаэль Имер

Медведев: победил Микаэля Имера за счёт его ошибок


Единый ресурс застройщиков представил обзор городов с самой дешевой и дорогой недвижимостью

Депутат Государственной думы: «Все российские пенсионеры – богатые люди»

Журналиста Кузнецова подозревают в создании экстремистского сообщества в Томске

Имя сотрудника Московского авиацентра занесено на доску почета наставников России
Друзья 123ru.net


Информационные партнёры 123ru.net


Спонсоры 123ru.net