Добавить новость
123ru.net
World News in Albanian
Добавить новость

Новости за 06.09.2021

G20 zotohet se do të ndihmojë vendet e varfra me vaksina

Evropaelire.org 

Grupi i 20 vendeve më të pasura të botës, i njohur si G20 ka rënë dakord për të rritur përpjekjet që të ndihmojnë vendet e varfra të vaksinojnë popullsinë e tyre kundër COVID-19. Italia, e cila mban presidencën e G20 këtë vit, tha të hënën (6 shtator) pas mbledhjes se, "Pakti i Romës", përfshin një marrëveshje që parasheh mbështetjen financiare për vendet e varfra dhe dërgesa më të shumta të vaksinave. "Ekziston një angazhim politik që të lehtësohet shpërndarja e vaksinave në të gjithë botën"... Читать дальше...

Heshtje lidhur me kërkesën e SHBA-së për moratoriumin mbi njohjet

Evropaelire.org 

Qeveritë e Kosovës dhe Serbisë ende nuk kanë dalë me qëndrim zyrtar lidhur me kërkesën nga Departamenti amerikan i Shtetit (DASH), që dy shtetet të vazhdojnë moratoriumin e paraparë me Marrëveshjen e Uashingtonit. Ky moratorium parashihte ndalesën e fushatës së Serbisë për largimin e njohjeve të shtetit të Kosovës si dhe ndalesën për aplikimin për anëtarësimin e Kosovës në organizata ndërkombëtare. Kërkesën e Departamentit amerikan të Shtetit e bëri të ditur një zëdhënës i DASH-it për Zërin e Amerikës... Читать дальше...

Kina po e rrit aftësinë bërthamore, thotë NATO-ja

Evropaelire.org 

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg i kërkoi Kinës të bashkohet me përpjekjet ndërkombëtare për të kufizuar përhapjen e armëve bërthamore.  Ekzistojnë shqetësime në rritje që superfuqia aziatike po zhvillon me shpejtësi raketa bërthamore. Shefi i NATO-s tha se më shumë vende duhet të përfshihen në bisedimet e ardhshme të kufizimit të raketave, jo vetëm Rusia. “Kina ka përgjegjësi në çështjen e kontrollit të armëve pasi është fuqi globale”, tha Stoltenberg. Kina po rrit ndjeshëm aftësinë e saj bërthamore... Читать дальше...

Gratë afgane nuk i ndalin protestat

Evropaelire.org 

Gratë afgane sërish kanë dalur në rrugë për të kërkuar të drejta të barabarta nën sundimin e talibanëve. Protestat u mbajtën në qytetin verior, Mazar-e Sharif. Sipas fotografive të shpërndara në mediat sociale më 6 shtator, një grup grash u mblodhën në qendër të qytetit Mazar-e Sharif, duke mbajtur pankarta ku lexoheshin parulla të tilla si "Shkelja e të drejtave të grave-shkelje e të drejtave të njeriut" dhe "Duam pjesëmarrje në të gjitha nivelet politike", Organizatorja e protestës, Shakourieh... Читать дальше...

Dezinformimi rus ka shënjestruar mediat perëndimore, thotë hulumtimi britanik

Evropaelire.org 

Instituti për Hulumtime të Sigurisë i Universitetit Cardiff në Britaninë e Madhe ka thënë se grupet e lidhura me Rusinë po ndërhyjnë në faqet e internetit të mediave perëndimore për të përhapur propagandë dhe dezinformata që mbështesin Kremlinin. Në një hulumtim të publikuar të hënën (6 shtator) ky institut tha se kishte zbuluar dëshmi nga 32 media të mëdha në 16 vende të cilat ishin shënjestruar përmes manipulimit të rubrikave të komenteve të lexuesve të tyre. Ndër mediat që kanë hasur në këto aktivitete janë edhe... Читать дальше...

Humbja e shtetit dhe kishës në Cetinje

Evropaelire.org 

Shteti është duke humbur, ndërkaq ndarjet ekzistuese në shoqërinë malazeze janë edhe më të thella dhe më të dhimbshme pas fronizimit të mitropolitit Joanikije në Cetinje, që u përcoll me incidente të shumta, konsiderojnë analistët politikë. “Para së gjithash, mendoj që nuk kemi fitues të ditës së djeshme”, tha për Radion Evropa e Lirë, Dalliborka Ulareviq, drejtoreshë ekzekutive e Qendrës për edukimin qytetar, duke komentuar ngjarjet që përcollën fronëzimin e Joanikijes në Cetinje. Të dielën... Читать дальше...

Mosrespektim i masave pavarësisht situatës së rënduar me pandeminë

Evropaelire.org 

Numri i ulët i qytetarëve të vaksinuar në Kosovë si dhe mosrespektimi i masave kundër përhapjes së koronavirusit po vazhdojnë ta mbajnë të përkeqësuar situatën me pandeminë, thonë profesionistët shëndetësorë. Vetëm gjatë javës së kaluar nga koronavirusi kanë vdekur 171 pacientë dhe janë regjistruar afër 10 mijë raste të reja. Sa i përket vaksinimit, Kosova vlerësohet të ketë përqindje të vogël të qytetarëve të vaksinuar. Deri pasditen e 6 shtatorit janë administrua 932,286 doza të vaksinës, ndërkaq... Читать дальше...

Vdes aktori Jean-Paul Belmondo

Evropaelire.org 

Ka vdekur në moshën 88 vjeçare aktori francez, Jean-Paul Belmondo. Lajmi u bë i ditur nga agjencia AFP, e cila është thirrur në avokatin e tij. Aktori Belmondo fitoi famë fillimisht në vitet 1950 me filma, siç ishte ai “Breathless” i regjisorit Jean-Luc Godard. Karriera e tij morri hov në vitet 1960 duke u bërë njëri prej aktorëve kryesorë të zhanrit komedi dhe aksion. Revista Time në vitin 1964 e shpalli Belmondon fytyrën e Francës moderne. I lindur në vitin 1933, ai performoi dobët në shkollë, por ishte një boksier i talentuar. Читать дальше...Një BE kokëfortë

Evropaelire.org 

*Pikëpamjet e shprehura në koment nuk pasqyrojnë domosdo pikëpamjet e REL-it Përderisa fokusi në Evropë gjatë ditëve të fundit ka qenë mbi evakuimet e shtetasve evropianë dhe të afganëve që kanë punuar me ambasadat dhe misionet e huaja në Afganistanin e shkatërruar nga lufta, retorika dhe veprimet pritet të ndryshojë teksa procesi i marrjes nën kontroll të shtetit nga talibanët të përfundojë. Prej tash e tutje, Bashkimi Evropian do të përqendrohet në shmangien e një krize migrantësh dhe të sigurohet që “Fortesa Evropë” të mbetet e paprekur. Читать дальше...

Afganët në Kosovë: Të sigurt e të mbyllur në kampe

Evropaelire.org 

Për dallim nga Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut, ku afganët që po gjejnë strehim atje janë të lirë të lëvizin jashtë hapësirave ku ata janë të vendosur, për afganët që strehohen në Kosovë ka masa më të rrepta të sigurisë. Rreth 700 afganë, që përmes disa fluturimeve u sollën në Kosovë, për një kohë të pacaktuar do të mbesin të izoluar, shumica prej tyre në kampin e kompanisë së ndërtimit të rrugëve, Bechtel-Enka si dhe pjesa tjetër në kampin e ushtrisë amerikane, Bondsteel. Kampi i Bechtel-Enkas... Читать дальше...

Shumë pak gra garojnë në zgjedhjet në Maqedoninë e Veriut

Evropaelire.org 

Në zgjedhjet lokale në Maqedoninë e Veriut, sipas listave të prezantuara deri më tani nga partitë politike, vetëm 8 për qind e kandidatëve janë gra. Partitë duhet të finalizojnë listat për zgjedhjet lokale të tetorit deri më 11 shtator. Nga partia në pushtet, Lidhja Social Demokrate, deri më tani, nga 65 kandidatët e prezantuar, vetëm pesë janë gra. Ndërkaq, partia maqedonase në opozitë, VMRO-DPMNE ka bërë të ditur vetëm gjysmën e emrave të kandidatëve që do të marrin pjesë në zgjedhjet e 17 tetorit dhe nga 40 emrat e prezantuar... Читать дальше...

Kurti dhe Blinken diskutojnë për strehimin e afganëve

Evropaelire.org 

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken kanë zhvilluar një bisedë telefonike lidhur me ndihmën që Kosova ka ofruar në strehimin e afganëve të cilët janë evakuuar nga Afganistani pasi talibanët morën kontrollin e vendit. Përmes një deklarate, zëdhënësi i Departamentit të Shtetit, Ned Price, tha se Sekretari Blinken e ka falenderuar Kosovën për strehimin përkohësisht të individëve në rrezik nga Afganistani. “Mbështetja e palëkundur humanitare e Kosovës... Читать дальше...

Në Maqedoninë e V. ulet numri i të infektuarve

Evropaelire.org 

Në Maqedoninë e Veriut shënohet ulje e numrit të personave të infektuar me COVID-19, dhe kjo sipas Ministrit të Shëndetësisë, Venko Filipçe, është rezultat i masave para parandalimin e përhapjes së virusit. Për dallim nga dy javët e kaluara kur numri i të infektuarve arrinte në mbi një mijë persona, në katër ditët e fundit ky numër është ulur nën një mijë ndërsa të dielën dhe të shtunën edhe nën 500 të infektuar. “Të dielën kishim rreth 490 raste të reja, që do të thotë më pak se 500, dhe numri i ekzaminimeve në spitale po zvogëlohet. Читать дальше...

Në Kosovë arrijnë mbi gjysmë milioni vaksina

Evropaelire.org 

Kosova ka pranuar të hënën (6 shtator) 556.920 doza të vaksinës Pfizer kundër koronavirusit. “Prej këtij kontigjenti, 503 100 doza janë pjesë e donacionit të SHBA për Kosovën, të cilat në Kosovë kanë arritur përmes mekanizmit COVAX, ndërsa 53.820 doza të tjera janë nga marrëveshja bilaterale për vaksina kundër COVID-19 midis Ministrisë së Shëndetësisë dhe kompanisë Pfizer”, thuhet në njoftim. Departamenti i Shtetit në SHBA tha se kjo sasi e vaksinave do t'ia mundësojë Kosovës të mbrojë qytetarët e saj më shpejt. Читать дальше...

Kosovë: 28 viktima dhe mbi 25 mijë raste aktive

Evropaelire.org 

Autoritetet shëndetësore në Kosovë thanë të hënën (6 shtator) se janë regjistruar edhe 28 viktima të reja nga sëmundja COVID-19. Sipas raportit, 14 nga viktimat ishin të gjinisë femrore dhe 14 të gjinisë mashkullore. Tetë viktima ishin të grupmoshës 60-69 vjeç, 7 i përkisin grupmoshës 70-79 vjeç, 6 në grupmoshën 50-59. Ndërkaq, 5 viktima i përkisnin grupmoshës mbi 80 vjeç. Nga një viktimë u shënua në grupmoshat 20-29 dhe 40-49 vjeç. Ministria e Shëndetësisë në raportin ditor për situatën epidemiologjisë... Читать дальше...

Kina provokon Tajvanin

Evropaelire.org 

Tajvani tha se Kina ka bërë shkelje të zonës së mbrojtjes ajrore të rajonit. Ministria e Mbrojtjes tha se 19 aeroplanë kinezë përfshirë të tillë që kanë aftësi të mbajnë bombë bërthamore kanë hyrë në zonën e tij të mbrojtjes ajrore. Incidenti ka ndodhur më 5 shtator. Kjo nuk është hera e parë që Kina shkel zonën e mbrojtjes ajrore të Tajvanit. Ka një vit që rajoni ka ngritur shqetësime për aktivitetet ushtarake kineze në afërsi të ishullit. Tajvani është një rajon demokratik dhe thotë se është i pavarur... Читать дальше...

Tregtia e armëve merr hov në Afganistan pas kthimit të talibanëve

Evropaelire.org 

Tregtari lokal afgan i armëve, Khan Mohammad, ka nxjerrë në vitrina lloje të ndryshme armësh, teksa dyqani i tij në distriktin e Panxhvait, në jug të Kandaharit, është mbushur me armë, për shkak se pronarët e deridjeshëm tani po vlerësojnë se ato më nuk iu duhen, falë fundit të konfliktit. Në stokun e Mohammadit ka edhe pushkë luftarake amerikane, mitraloza, municione dhe gjësende të tjera, të cilat ai thotë se edhe i blen nga talibanët, edhe ua shet atyre. (Përgatitën: Trim Haliti dhe Arben Hoti)

Dhjetëra pacientë me koronavirus në Kosovë në gjendje të rëndë

Evropaelire.org 

Tetëdhjetë e tre pacientë me koronavirus, të shtrirë në spitalet e Kosovës, janë në gjendje të rëndë, njoftoi të hënën Shërbimi Spitalor dhe Klinik Universitar i Kosovës (SHSKUK). Një ditë më herët, numri i pacientëve në gjendje të rëndë ishte 87. Në total, në spitalet e Kosovës janë 1,115 pacientë pozitivë me koronavirus. Sipas njoftimit të SHSKUK-së, 1,038 prej tyre janë duke u trajtuar me oksigjenoterapi. Numrin më të madh të pacientëve me koronavirus e ka Qendra Klinike Universitare e Kosovës: 431. Читать дальше...

Fotografitë e javës

Evropaelire.org 

Gratë afgane kërkojnë të drejta gjatë sundimit të talibanëve, refugjatët afganë kërkojnë azil në shtetet evropiane teksa talibanët mbajnë paradë pas largimit të trupave amerikane nga Afganistani. Këto janë disa prej ngjarjeve kryesore që dominuan rajonin nga ku raporton Radio Evropa e Lirë në javën që lamë pas.

Новости России

Гастроэнтеролог Карпенко перечислил вредные для здоровья продукты


Dy figura të opozitës bjelloruse dënohen me burgime të gjata

Evropaelire.org 

Dy figura kryesore të opozitës bjelloruse, Maryya Kalesnikava dhe Maksim Znak, u dënuan me burgime të gjata, nën akuzat për komplot. Kalesnikava u dënua me 11 vjet burg, ndërsa Znak me 10 vjet. Gjykata në Minsk i shpalli fajtorë për komplot për marrjen e pushtetit, thirrje për veprime për të dëmtuar sigurinë kombëtare dhe thirrje për veprime që dëmtojnë sigurinë kombëtare duke bërë përpjekje për të krijuar një grup ekstremist. Dy të pandehurit, të cilët janë anëtarë të Këshillit Koordinues të opozitës... Читать дальше...

KFOR-i aktivizon rezervistët afër Gjakovës

Evropaelire.org 

Shumë prej forcave rezervë të KFOR-it, mision paqeruajtës i Organizatës së Traktatit të Atlantikut Verior (NATO), nuk janë angazhuar kurrë në Kosovë. Të dielën e 5 shtatorit, ato kanë pasur mundësinë të ambientohen me vendin, teksa i janë nënshtruar një ushtrimi përgatitor, në mënyrë që KFOR-i të jetë në gjendjen më të lartë të gatishmërisë. (Përgatiti: Trim Haliti)

Ushtria arreston presidentin e Guinesë

Evropaelire.org 

Ushtarët në Guine të Afrikës arrestuan presidentin Alpha Conde dhe njoftuan për shpërbërjen e Qeverisë. Kufijtë e vendit janë mbyllur dhe Kushtetuta e tij është shpallur e pavlefshme, tha koloneli i ushtrisë, Mamadi Doumbouya. “Detyra e një ushtari është ta shpëtojë vendin. Ne nuk do t'ia besojmë politikën një njeriu. Do t'ua besojmë njerëzve”, tha ai. Conde, 83 vjeç, ka qenë në pushtet për më shumë se një dekadë. Popullariteti i tij ka rënë prejse ka kërkuar mandatin e tretë, vitin e kaluar. Читать дальше...

BE-ja ripërsërit perspektivën evropiane për Ballkanin Perëndimor

Evropaelire.org 

Bashkimi Evropian do të ripërsërisë qëndrimin për “perspektivën evropiane” për Ballkanin Perëndimor, gjatë samitit që do të mbajnë strukturat e BE-së me liderët e Ballkanit Perëndimor, në fillim të tetorit në Slloveni. Kështu thuhet në një draft-deklaratë të përgatitur nga blloku evropian, që e ka siguruar Radio Evropa e Lirë, e ku po ashtu flitet për orientimin e vendeve të rajonit të Ballkanit Perëndimor drejt BE-së. Sllovenia, që ka kryesimin e radhës së BE-së, ka paralajmëruar mbajtjen e këtij samiti... Читать дальше...

Talibanët akuzohen për vrasjen e një policeje

Evropaelire.org 

Militantët talibanë u akuzuan për vrasjen e një policeje në provincën Ghor të Afganistanit. Gruaja u qëllua për vdekje para të afërmve të saj në qytetin Firozkoh, tha familja e saj për BBC-në. Sipas disa raporteve, ajo ka qenë në muajin e tetë të shtatzënisë. Talibanët e mohuan përfshirjen në rast dhe thanë se janë duke hetuar ngjarjen. Prejse kanë rimarrë pushtetin në Afganistan më 15 gusht, udhëheqësit talibanë janë zotuar se do t’i respektojnë të drejtat e grave brenda kornizës së ligjit islamik... Читать дальше...

Sveçla: Afër 700 afganë janë strehuar në Kosovë

Evropaelire.org 

Ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla tha për Radion Evropa e Lirë se deri më tani në Kosovë janë strehuar përkohësisht 683 shtetas afganë. Sveçla bëri të ditur se përveç kampit Bechtel-Enka në Ferizaj, afganët tani po strehohen edhe në kampin ushtarak amerikan, Bondsteel. Aty, aktualisht janë strehuar 91 afganë. Ministri Sveçla po ashtu bëri të ditur se sipas planit, ardhja e qytetarëve afganë do vazhdojë edhe gjatë kësaj jave. Më herët, autoritetet kosovare kanë bërë të... Читать дальше...

Moscow.media

Белорусский президент Александр Лукашенко ведет гибридную войну против ЕС


Персональные новости
Локомотив

«Локомотив» проиграл «Галатасараю» в матче Лиги Европы, пропустив на 82-й минутеRussian.city


Частные объявления


Спорт в России и мире

Новости спорта


Новости тенниса
Аслан Карацев

Аслан Карацев стартовал на Кубке Кремля с победы над белорусом Герасимовым


Турбизнес Петербурга попросил Беглова пересмотреть антиковидные меры

Шойгу напомнил Германии, чем заканчиваются угрозы в адрес России

Правительство РФ распространит льготную ипотеку на индивидуальное строительство

Прокуратура проверит сбой в движении электричек в Петербурге 23 октября