Добавить новость
123ru.net
World News in Albanian
Добавить новость

Новости за 23.09.2021

Gjukanoviq: Ballkani, sërish arenë e përplasjeve gjeopolitike

Evropaelire.org 

Presidenti i Malit të Zi, Millo Gjukanoviq, ka thënë se Ballkani vazhdon të jetë një rajon i konfrontimit të interesave dhe qëllimeve strategjike të aktorëve të ndryshëm ndërkombëtar. Ai këto komente i bëri në fjalimin para Asamblesë së Përgjithshme të Organizatës së Kombeve të Bashkuara, e cila po i zhvillon punimet në Nju Jork të SHBA-së. "Edhe sot e kësaj ditë ekzistojnë sfidat dhe kërcënimet ndaj demokracisë shumëetnike në Ballkan. Ballkani Perëndimor është përsëri arenë e interesave gjeopolitike... Читать дальше...

Agjencia e BE-së shumë shpejt vendos për dozën e tretë të vaksinës

Evropaelire.org 

Agjencia Evropiane e Barnave (EMA) tha të enjten (23 shtator) se në fillim të muajit tetor do të vendosë nëse do të miratojë dhënien e dozës shtesë të vaksinës Pfizer/BioNTech kundër COVID-19 për të gjithë njerëzit e moshës mbi 16 vjeç. Pavarësisht se rregullatori evropian ende nuk e ka miratuar dozën e tretë të vaksinës, disa vende të BE-së po u ofrojnë qytetarëve të tyre një mundësi të tillë. Shefi i strategjisë së vaksinave të rregullatorit me bazë në Amsterdam, Marco Cavaleri, tha se është... Читать дальше...

SHBA-së po i humb durimi me Iranin

Evropaelire.org 

Shtetet e Bashkuara po shprehin padurim në lidhje me mungesën e vullnetit të Iranit për të bërë përparim në bisedimet për ringjalljen e marrëveshjes bërthamore me fuqitë botërore. Një zyrtar amerikan tha se mbase Irani mund të ketë një “Plan B” që i mundëson të mbajë kursin e njëjtë në programin e tij bërthamor. Por, ky zyrtar që nuk deshi të identifikohet,  tha gjithashtu se Sekretari i Shtetit i SHBA-së, Antony Blinken, nuk e ka caktuar një datë se kur mund të marrë fund durimi i Shteteve të Bashkuara në negociata... Читать дальше...

Komuniteti i të shurdhërve kërkon barazi në informim e edukim

Evropaelire.org 

Leximi i asaj që mësuesja ka shkruar në tabelë, ishte mënyra e vetme për të marrë mësimet në shkollë, për Nebih Cakajn nga Vushtrria.  Në kohën kur Cakaj kreu shkollën nga mesi i viteve të 90-ta e deri në vitin 2004, thotë se nuk pati asnjëherë asistencë të veçantë në mësim si person i shurdhër.  “Duke menduar se kemi mësuar diçka, gjatë komunikimit me personat që dëgjojnë, e kemi vërejtur se kemi dallim të jashtëzakonshëm, kishim qenë shumë mbrapa”, tregon Cakaj.  Cakaj sot punon si zyrtar... Читать дальше...

Erdogan paralajmëron acarim të raporteve me SHBA-në

Evropaelire.org 

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, tha më 23 shtator se raportet e vendit të tij me SHBA-në nuk po shkojnë në drejtim të duhur.  Sipas tij, raportet me administratën e presidentit amerikan, Joe Biden, nuk kishin “nisur mirë”. Erdogan u dërgoi mesazh aleatëve të NATO-s, përfshirë Shtetet e Bashkuara se, nëse ato nuk e ndihmojnë Turqinë në aspektin e mbrojtjes, atëherë vendi i tij do të kthehet në drejtim tjetër. Gazeta turke Haberturk citoi Erdoganin të ketë thënë se problemet e kanë... Читать дальше...

Masat e reja në Kosovë të fokusuara në vaksinim

Evropaelire.org 

Ministri i Shëndetësisë në Kosovës, Arben Vitia, tha se të premten Qeveria e Kosovës pritet të miratojë masat e reja kundër përhapjes së pandemisë së COVID-19, në të cilat përfshihet edhe kërkesa për dëshminë e vaksinimit në hyrje të objekteve gastronomisë, qendrave tregtare dhe një sërë institucionesh publike dhe private. Ai tha se nga data 27 shtator do të fillojë mësimi në shkolla ndërsa aktivitetet sportive në ambientet e mbyllura mund të zhvillohen me 10 për qind të kapacitetit dhe vetëm pasi... Читать дальше...

Kroacia shkatërron një rrjet që trafikonte migrantë

Evropaelire.org 

Policia kroate ka shkatërruar një rrjet që ka trafikuar mbi 100 migrantë nga Bosnje dhe Hercegovina në Kroaci dhe më pas në vendet tjera të Evropës Perëndimore. Autoritetet kanë ngritur akuza ndaj tetë kroatëve dhe një serbi. Shtatë prej tyre janë arrestuar, ndërsa dy të tjerë mbesin në arrati. Të dyshuarit pretendohet se kanë bërë komplote për të mundësuar hyrjen e paligjshme të migrantëve nga Bosnje dhe Hercegovina në Kroaci dhe pastaj në vende tjera, tha policia kroate. Në rajonin e Ballkanit... Читать дальше...

SHBA-ja kërkon veprime të menjëhershme për të shtensionuar veriun

Evropaelire.org 

Shtetet e Bashkuara thonë se duhet të ndërmerren veprime të menjëhershme për të shtensionuar situatën në veri të Kosovës. I ngarkuari me punë në Ambasadën Amerikane në Kosovë, Nicholas Giacobbe, njoftoi se ka takuar kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti me të cilin ka diskutuar për rëndësinë e riangazhimit në dialogun e lehtësuar nga Bashkimi Evropian. “Një takim i mirë me kryeministrin Kurti mbi rëndësinë e riangazhimit në kuadër të dialogut të lehtësuar nga BE-ja për të zgjidhur çështjen e targave dhe të tjera. Читать дальше...Më 27 shtator fillon mësimi në objekte shkollore, thotë AKK

Evropaelire.org 

Ministri i Shëndetësisë në Kosovë, Arben Vitia gjatë një takimi online me kryetarët e komunave të Kosovës, i ka informuar ata se mësimi në të gjitha nivelet e arsimit parauniversitar do të fillojë me datën 27 shtator. Sipas një njoftimi të Asociacionit të Komunave të Kosovës në këtë takim është thënë se në klasa nuk do të lejohen më shumë se 20 nxënës ndërsa në klasat me më shumë se 20 nxënës, mësimi mbahet në dy grupe. Institucionet parashkollore do të punojnë me kapacitete të plota. Edhe pas datës 27 shtator... Читать дальше...

Gjashtë masat e reciprocitetit të Kosovës ndaj Serbisë

Evropaelire.org 

Aplikimi i masës së reciprocitetit për targat e automjeteve të Serbisë që hyjnë në Kosovë, nuk është vendimi i parë që autoritetet e Kosovës kanë marrë ndaj shtetit të Serbisë.   Marrëveshja e Brukselit në vitin 2011, për lëvizje të lirë, në kuadër të dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, me ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian dhe Marrëveshja për Tregti të Lirë më vendet e Ballkanit Perëndimor e njohur më shkurtesën CEFTA, jo gjithmonë janë respektuar nga këto shtete.   Kjo ka shtyrë qeveritë... Читать дальше...

Dy viktima dhe 6.077 raste aktive me COVID-19 në Kosovë

Evropaelire.org 

Të enjten (23 shtator) në Kosovë janë regjistruar edhe 2 raste të vdekjes nga koronavirusi, që e shkakton sëmundjen COVID-19. Ministria e Shëndetësisë në raportin ditor ka njoftuar se janë regjistruar edhe 133 raste të reja të të infektuarve bazuar në 4.139 mostra të testuara. Autoritetet shëndetësore kanë konstatuar se nga sëmundja COVID-19 janë shëruar edhe 805 pacientë ndërsa raste aktive janë 6.077. Prej shpërthimit të pandemisë në mars të vitit 2020, autoritetet shëndetësore në Kosovë... Читать дальше...

Beteja për gjallërimin e pyjeve detare të Shqipërisë

Evropaelire.org 

Rritja e temperaturave detare, ndotja dhe peshkimi me dinamit po ndikojnë në zhdukjen e pyjeve detare në Adriatik, një trend shqetësues që ka nxitur ekspertët shqiptarë t’i bashkohen një programi mesdhetar për ripopullimin e tyre me "alga të mira". (Përgatitën: Trim Haliti dhe Bujar Tërstena)

BE-ja me angazhim diplomatik për uljen e tensioneve në veri

Evropaelire.org 

Bashkimi Evropian (BE) që nga nisja e eskalimit të situatës në veri të Kosovës është angazhuar në aspektin diplomatik për të ndihmuar palët që të ulen tensionet. Përfaqësuesi i Lartë për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell dhe i dërguari i posaçëm i BE-së për dialog, Mirosllav Lajçak, kanë qenë në kontakte me liderët e Kosovës dhe Serbisë dhe kanë ofruar ndihmën e tyre për uljen e tensioneve, ka thënë zëdhënësi i BE-së, Peter Stano.  “Ne preferojmë që punën tonë ta bëjmë përmes kanaleve... Читать дальше...

Vëzhguesi i mediave shqetësohet për rregullat "tejet të rrezikshme" të talibanëve ndaj gazetarëve

Evropaelire.org 

Organizata Reporterët pa Kufij ka thënë se lista e rregullave që është duke u kërkuar  Qeveria e udhëhequr nga talibanët gazetarëve afganë, hap rrugën për “censurë dhe persekutim”. Kjo Organizatë ka paralajmëruar në raportin e saj se, 11 rregullat, të cilat duhet t’i zbatojnë gazetarët, në realitet janë “jashtëzakonisht të rrezikshme”, sepse janë formuluar në mënyrë të paqartë dhe mund të përdoren për të përndjekur gazetarët. “Të miratuara pa ndonjë konsultim me gazetarët, këto rregulla të reja... Читать дальше...

Lugina e Preshevës do reciprocitet për të drejtat e komuniteteve joshumicë

Evropaelire.org 

Rreth një orë i janë dashur Shkodran Azizit nga Presheva, komunë në jug të Serbisë, që të marrë tabelat e përkohshme prej letre në Prishtinë për regjistrimin e veturës. Azizit, si dhe shumë shqiptarëve që jetojnë në Luginën e Preshevës, iu kanë dalë punë të reja në nxjerrje të dokumenteve, pas vendimit të fundit të Qeverisë së Kosovës për reciprocitet për regjistrimet e veturave që hyjnë nga Serbia në Kosovë. Sipas këtij vendimi, shoferët nga Serbia, me të hyrë në Kosovë duhet t’i ndërrojnë ose... Читать дальше...

Policia e Kosovës thotë se bllokadat në veri janë përforcuar me zhavorr

Evropaelire.org 

Policia e Kosovës ka njoftuar të enjten se qytetarët lokalë në afërsi të pikave kufitare në Jarinjë dhe Bërnjak - të cilët kanë bllokuar rrugën pas vendimit të Qeverisë së Kosovës për zbatim të masës së reciprocitetit në targa - kanë përforcuar bllokadat me zhavorr. Sipas zëdhënësit të Policisë së Kosovës, Baki Kelani, përveç këtyre përforcimeve, situata vazhdon të jetë e njëjtë, pa incidente. “Situata është pothuajse e njëjtë. Ka pengesa në të dyja anët. Është tash edhe një pjesë me zhavorr që është vendosur si pengesë. Читать дальше...

MPB ka lëshuar mbi 6.000 targa të përkohshme për tri ditë

Evropaelire.org 

Ministria e Punëve të Brendshme e Qeverisë së Kosovës ka njoftuar se prej 20 shtatorit e deri në përfundim të ditës së mërkurë, më 22 shtator, ka lëshuar 6.375 targa të përkohshme në të gjitha Pikat e Kalimit Kufitar (PPK) dhe Qendrat e Regjistrimit të Automjeteve në tërë territorin e Kosovës.  Sipas njoftimit të Ministrisë, mbi 3.000 targa të përkohshme janë lëshuar në të gjitha vendkalimet kufitare Kosovë – Serbi, ndërkaq, numri më i madh i tyre është lëshuar në vendkalimet kufitare Dheu i Bardhë dhe Merdar. Читать дальше...

Shefi i UNMIK-ut bën thirrje që çështja e targave të zgjidhet përmes dialogut

Evropaelire.org 

Shefi i misionit të Kombeve të Bashkuara në Kosovë (UNMIK), Zahir Tanin, ka reaguar të enjten pas bllokadave të krijuara në pikat kufitare Jarinjë dhe Bërnjak, si pasojë e vendimit të Qeverisë së Kosovës për reciprocitet në targat e Serbisë, duke u kërkuar të gjitha palëve që të adresojnë çështjet që kanë përmes mekanizmave të dialogut dhe të marrin hapa për të shmangur tensionet. Ai ka thënë se veprimet e njëanshme bartin me vete rrezikun e përshkallëzimit dhe duhet të shmangen në interes të paqes dhe sigurisë së popullatave. Читать дальше...

Dita e katërt e bllokadës, palët mbeten të palëkundura 

Evropaelire.org 

Dy rrugë nacionale që lidhin Kosovën me Serbinë, po vazhdojnë të mbahen të bllokuara nga kamionët dhe veturat e vendosura nga banorët lokalë serbë edhe ditën e katërt, prej kur Qeveria e Kosovës ka nisur të zbatojë vendimin e saj për reciprocitet me Serbinë për targat e automjeteve. Autoritetet e Kosovës, të hënën, më 20 shtator kanë nisur që veturave me targa të Serbisë, që hyjnë në Kosovë, t’iu vënë targa të përkohshme. Pavarësisht rënies së temperaturave dhe reshjeve të shiut, serbët lokalë... Читать дальше...

Новости России

Проект digital-агентства «Интериум» вошел в шорт-лист премии «Eventiada IPRA GWA»


Gjermania nuk do t'ua paguajë më të pavaksinuarve kohën e karantinës

Evropaelire.org 

Gjermania nuk do të pagujë më për kompensim të punëtorëve të pavaksinuar, të cilët detyrohen t’i nënshtrohen masës së karantinës, pasi është e padrejtë që t’iu kërkohet taksapaguesve një gjë e tillë për personat që refuzojnë të imunizohen, ka thënë Ministri gjerman i Shëndetësisë, Jens Spahn të mërkurën. Rregullat, të cilat do të nisin së zbatuari nga 16 landet e Gjermanisë, do të fuqizohen më së largu më 11 tetor, ka thënë Spahn. Këto rregulla do të vlejnë për personat që rezultojnë pozitivë... Читать дальше...

Johnson: Njerëzimi po arrin në pikë kthese për ndryshimet klimatike

Evropaelire.org 

Samiti për klimën i liderëve botërorë, që do të mbahet në 40 ditë, do të jetë “pikë kthese”, ka thënë kryeministri britanik, Boris Johnson në një fjalim në Kombet e Bashkuara. Ai ka paralajmëruar se rritja e temperaturave globale është e paevitueshme tashmë, mirëpo u ka bërë thirrje liderëve që të përkushtohen për ndryshime të mëdha në mënyrë që të luftohet ngrohja më të madhe. Katër sektorë në të cilët duhet punuar – "thëngjilli, makinat, paratë e gatshme dhe drunjtë", ka thënë ai. Shtetet... Читать дальше...

SHBA dhe Franca synojnë përmirësimin e marrëdhënieve pas paktit Aukus

Evropaelire.org 

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden dhe ai francez, Emmanuel Macron, kanë bërë përpjekje për të ulur tensionet dhe janë pajtuar që Franca të rikthejë ambasadorin e saj në Uashington, teksa Shtëpia e Bardhë ka thënë të ketë gabuar gjatë ndërmjetësimit të një marrëveshjeje me Australinë për të blerë nëndetëse amerikane, në vend të atyre franceze, pa u konsultuar me Parisin. Përmes një deklarate të përbashkët, të lëshuar pas diskutimeve mes Bidenit dhe Macronit për gati 30 minuta në telefon... Читать дальше...

Pesë anëtaret e përhershme në KS të OKB-së kërkojnë Afganistan stabil

Evropaelire.org 

Pesë anëtaret e përhershme të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara, janë bashkuar për të kërkuar Afganistan stabil, ka thënë Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres më 22 shtator, pas bisedimeve që ka zhvilluar me ministra të Jashtëm të Britanisë, Shteteve të Bashkuara, Kinës, Francës dhe Rusisë. Të pesë fuqitë dëshirojnë “Afganistan paqësor dhe stabil, ku mund të dërgohet ndihmë humanitare pa probleme dhe pa diskriminim”, u ka thënë Guterres gazetarëve pas takimit. Читать дальше...

Rregullatori amerikan përkrah dozën përforcuese për disa kategori të popullsisë

Evropaelire.org 

Administrata amerikane për Ushqim dhe Ilaçe ka autorizuar dhënien e vaksinës përforcuese kundër koronavirusit, për disa kategori të popullsisë, përfshirë personat mbi moshën 65-vjeçare. Përmes një vendimi që ka qenë i pritur, kjo Administratë ka dhënë autorizim për përdorim emergjent të vaksinës së prodhuar nga kompania Pfizer/BioNTech. Ky autorizim është i kufizuar për amerikanët që janë nga mosha 65-vjeçare e tutje, të rinjtë me probleme shëndetësore dhe personat, puna e të cilëve i vë ata në rrezik nga koronavirusi... Читать дальше...

Moscow.media

Срок действия сертификата о перенесенном COVID-19 продлили


Персональные новости
Александр Емельяненко

«Меня вообще не интересуют эти личности». Александр Емельяненко рассказал о своем отношении к лиге Хабиба в откровенном интервью на PREMIERRussian.city


Частные объявления


Спорт в России и мире

Новости спорта


Новости тенниса
Даниил Медведев

Медведев рассказал о выходе в полуфинал Кубка Дэвиса


Эксперт оценил угрозу для России от модернизированных атомных бомб США

В Москве ввели в эксплуатацию семь гостиниц с начала года

Google и Meta в РФ грозит оборотный штраф — до 10% годовой выручки

Движение поезда по маршруту Москва – Евпатория возобновится в марте
Друзья 123ru.net


Информационные партнёры 123ru.net


Спонсоры 123ru.net