Добавить новость
123ru.net
World News in Albanian
Добавить новость

Новости за 14.09.2021

Maqedonia e V. regjistron 30 viktima me koronavirus

Evropaelire.org 

Ministria e Shëndetësisë në Maqedoni të Veriut, ka njoftuar të martën se gjatë 24 orëve të fundit, 30 persona e kanë humbur jetën me koronavirus ndërsa janë regjistruar 572 raste pozitive nga 4,511 testime të realizuara. Kjo i bie se 12,7 për qind e testeve kanë rezultuar pozitive në koronavirus. Sipas raportit, 694 persona janë shëruar. Dhjetë të vdekur janë regjistruar në Shkup, katër në Gostivar, nga dy në Tetovë, Kumanovë dhe Kavadar ndërsa nga një në dhjetë qytete tjera. Numri i përgjithshëm... Читать дальше...

CDC: Të pavaksinuarit janë 11 herë më të rrezikuar që të vdesin nga COVID-19

Evropaelire.org 

Presidenti amerikan, Joe Biden thotë se është i zhgënjyer me përgjigjen e politikanëve opozitarë republikanë ndaj planeve të tij për të bërë vaksinat kundër COVID-19 të detyrueshme për punonjësit e kujdesit shëndetësor dhe punonjësit federalë, ndërkohë që Qendrat amerikane për Kontrollin e Sëmundjeve thonë se një studim i ri ka gjetur se individët e pavaksinuar kanë 11 herë më shumë gjasa të vdesin nga virusi sesa njerëzit e vaksinuar. Në disa vende kundërshtohet vaksinimi i obligueshëm. (Përgatitën... Читать дальше...

Osmani kërkon ndihmën e Gjermanisë për njohje të reja dhe liberalizim të vizave

Evropaelire.org 

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka kërkuar mbështetjen e Gjermanisë për njohje të reja të shtetësisë së Kosovës, si dhe për anëtarësimin e këtij vendi në organizata ndërkombëtare, gjatë takimit që ka zhvilluar me presidentin gjerman, Frank-Walter Steinmeier në Gjermani. Sipas një komunikate të lëshuar nga Presidenca e Kosovës, Osmani ka kërkuar  mbështetje nga ky shtet për liberalizim të vizave për qytetarët e Kosovës. “Ne kemi nevojë për një zë të fortë mbi kërkesën tonë për liberalizimin e vizave... Читать дальше...

Industria e aviacionit pritet t'iu rikthehet niveleve para-pandemike më 2024

Evropaelire.org 

Kompania e prodhimit të aeroplanëve, Boeing, ka thënë se pret që do të duhen edhe dy vite e gjysmë që aviacioni global të kthehet në nivelet para pandemisë së koronavirusit. Nënpresidenti për marketing komercial në këtë kompani, Darren Hulst, ka thënë se “industria rimëkëmbet në nivelet e vitit 2019 të trafikut, në fund të vitit 2023 apo në fillim të vitit 2024”. Sipas parashikimeve të kësaj kompanie, fluturimet e brendshme do të rikthehen më lehtë, për dallim nga ato ndërkombëtare, pjesërisht për shkak të kufizimeve të qeverive në botë. Читать дальше...

Kurti thotë se Kosova nuk do të jetë pjesë e nismës Ballkani i Hapur

Evropaelire.org 

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë të martën se Kosova nuk do të bëhet pjesë e nismës Ballkani i Hapur. Ai ka thënë këtë nuk ia ka kërkuar as kancelarja gjermane, Angela Merkel, në takimin që kanë zhvilluar më 14 shtator në Tiranë. “Qeveria e Kosovës është Qeveri e një shteti sovran. Ne përfaqësojmë popullin e Kosovës pas zgjedhjeve që i kemi fituar masivisht, si asnjëherë më parë, dhe çfarëdo bashkëpunimi që zhvillohet, zhvillohet në përputhje me interesat tona. Ne nuk e konsiderojmë interes të Kosovës... Читать дальше...

Të penduar që nuk u vaksinuan me kohë

Evropaelire.org 

Shumica e pacientëve me COVID-19 të hospitalizuar në Spitalin e Gjilanit janë të pavaksinuar. Mjekët thonë se ata kanë treguar simptoma të rënda të sëmundjes dhe disa prej tyre kanë përfunduar me vdekje. Brenda në spital qëndrojnë edhe shumë familjarë.

Kërkohen masa mbrojtëse për dëshmitarët ndërkombëtarë në rastin e ish-krerëve të UÇK-së 

Evropaelire.org 

Zyra e Prokurorit të Specializuar (ZPS) tha se për disa dëshmitarë ndërkombëtarë, të cilët janë miratuar, është kërkuar që të merren masa mbrojtëse. Në Dhomën e Specializuar në Hagë, më 14 shtator po mbahet konferenca e shtatë statusore ndaj ish-krerëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës: Hashim Thaçi, Kadri Veseli, Jakup Krasniqi dhe Rexhep Selimi. Zyra e Prokurorit tha se që nga konferenca e fundit statusore ka nxjerr 24 pako me materiale. Dy dëshmitarë ndërkombëtarë janë miratuar dhe janë të njohur. Читать дальше...

Gjykata Speciale nis gjyqin ndaj Salih Mustafës më 15 shtator

Evropaelire.org 

Dhomat e Specializuara të Kosovës kanë bërë të ditur se më 15 shtator do të nisë gjykimi i parë në Hagë ndaj Salih Mustafës. Aktakuza kundër tij për ndalim arbitrar, trajtim mizor, torturë dhe vrasje të paligjshme është konfirmuar në qershor të vitit të kaluar. Pretendohet se krimet janë kryer në kompleksin e ndalimit në Zllash në Kosovë, në prill të vitit 1999. Vetë Mustafa është deklaruar i pafajshëm për veprat që dyshohet t’i ketë kryer. Sipas Dhomave të Specializuara në gjyqin kundër Mustafës janë siguruar 16 dëshimitarë... Читать дальше...Regjistrimi i popullsisë përcillet me probleme teknike

Evropaelire.org 

Regjistrimi i popullsisë në Maqedoninë e Veriut, sipas Entit të Statistikës, po realizohet sipas dinamikës së paraparë edhe pse për disa ditë kishte ndërprerje të këtij procesi, që ka nisur më 5 shtator dhe do të zgjasë deri më 30 shtator. Drejtuesit e Entit kanë mohuar informacionet mbi një sulm hakerësh në sistemin kompjuterik të regjistrimit, nga grupe apo struktura që janë kundër regjistrimit të popullsisë. Drejtori i Entit të Statistikës, Apostoll Simovski e pranon se ka pasur probleme teknike, por pa saktësuar se cilat ishin ato. Читать дальше...

Kosova regjistron 24 viktima me koronavirus

Evropaelire.org 

Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se të martën janë regjistruar 24 viktima me koronavirus. Sipas Ministrisë, në 24 orët e fundit janë regjistruar edhe 357 persona të infektuar me këtë virus, pas testimit të 7.027 mostrave. Këto shifra nënkuptojnë se pesë për qind e personave të testuar kanë rezultuar pozitivë. Sipas autoriteteve 1.498 persona janë shëruar derisa 15.835 persona janë ende aktivë në koronavirus. Prej shpërthimit të pandemisë në mars të vitit 2020, autoritetet shëndetësore... Читать дальше...

Putin në vetizolim pas infektimit të rrethit të ngushtë me koronavirus

Evropaelire.org 

Presidenti rus, Vladimir Putin, ka hyrë në vetizolim, pasi disa anëtarë të rrethit të tij të ngushtë kanë dalë pozitivë për koronavirus. Kremlini e ka bërë këtë njoftim për presidentin rus, i cili pretendon se është vaksinuar plotësisht kundër koronavirusit me vaksinën ruse Sputnik V. “Vladimir Putin ka thënë se pas identifikimit të rasteve me koronavirus në ambientin e tij, ai duhet t’i nënshtrohet regjimit të vetizolimit për një periudhë kohore”, është thënë në deklaratë. Megjithatë, në njoftim... Читать дальше...

Arkivat e rëndësishme janë “në duart e komandantëve të luftës”

Evropaelire.org 

Edhe nëse hapen arkivat në Serbi, ato nuk kanë dokumente të dobishme për zbardhjen e fatit të të pagjeturve sepse informacionet dhe dokumentet kryesore janë në duart e komandantëve të luftës, thotë Natasha Kandiq nga Fondi për të Drejtën Humanitare në Serbi. Çështja e hapjes së arkivave në Serbi dhe në Kosovë, për zbardhjen e fatit të personave të zhdukur dhunshëm gjatë luftës në Kosovë, në vitet 1998 dhe 1999, ka nxitur polemika dhe debat në skenën politike në Kosovë. Zëvendëskryeministri i Kosovës... Читать дальше...

Bllokohet pjesërisht një pikë kufitare Shqipëri-Mal i Zi

Evropaelire.org 

Pika kufitare Bozhaj që lidh Shqipërinë dhe Malin e Zi është bllokuar mëngjesin e 14 shtatorit nga një grup punëtorësh të Shqipërisë, pasi policia malazeze ktheu disa prej tyre për shkak të testeve të pavlefshme të COVID-19. Gazetari i Radios Evropa e Lirë, i cili ishte në vendngjarje tha se punëtorët bllokuan një pjesë të territorit në anën shqiptare duke shkaktuar trafik më të ngadalshëm në anën malazeze të kufirit.  Çdo mëngjes punëtorët shqiptarë shkojnë në Mal të Zi përmes kësaj pike kufitare. Читать дальше...

Lajçak do të vizitojë Kosovën për të diskutuar zbatimin e marrëveshjeve

Evropaelire.org 

Përfaqësuesi i Posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi dhe çështje të tjera rajonale të Ballkanit Perëndimor, Miroslav Lajçak, do të udhëtojë të mërkurën në Kosovë për të diskutuar në lidhje me zbatimin e marrëveshjeve të arritura në kuadër të dialogut dhe procesin e arritjes së një marrëveshjeje gjithëpërfshirëse për normalizimin e raporteve mes dy vendeve. Kështu ka njoftuar Zyra e Bashkimit Evropian në Prishtinë. “Gjatë vizitës së tij nga 15 deri më 17 shtator, ai do të takohet me udhëheqës politikë... Читать дальше...

SHSKUK: 55 pacientë me COVID-19 në gjendje të rëndë

Evropaelire.org 

Shërbimi Spitalor dhe Klinik Universitar i Kosovës (SHSKUK) njoftoi të martën se në spitalet dhe klinikat e Kosovës, po trajtohen 883 pacientë me COVID-19. Prej tyre, 734 janë duke u trajtuar me oksigjeno-terapi ndërsa 55 me gjendje të rënduar shëndetësore janë të vendosur nën kujdes intensiv. Më 13 shtator, në Kosovë kanë hyrë në fuqi masat e reja, që kanë për qëllim parandalimin e përhapjes së mëtejme të sëmundjes COVID-19. Kosova javëve të fundit po përballet me rritje të rasteve dhe vdekjeve nga koronavirusi. Читать дальше...

Blinken në Kongres mbron tërheqjen nga Afganistani

Evropaelire.org 

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, pritet të përballet me një raund tjetër pyetjesh në lidhje me tërheqjen e Shteteve të Bashkuara nga Afganistani. Më 14 shtator ai do të paraqitet para Komitetit për Marrëdhëniet me Jashtë të Senatit, ndërsa një ditë më herët ai u përballë me Komitetin e Punëve të Jashtme të Dhomës së Përfaqësuesve. Të hënën, gjatë pesë orëve të dëshmisë ai u tha ligjëvënsve se SHBA-ja "mori vendimin e duhur për t'i dhënë fund luftës më të gjatë të Amerikës". Ai... Читать дальше...

Rama pret Merkelin në Tiranë

Evropaelire.org 

Kancelarja gjermane, Angela Merkel nisi vizitën e saj në Shqipëri më 14 shtator. Ajo u prit me ceremoni shtetërore në Pallatin e Brigadave nga kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama. Gjatë kësaj vizite, kancelarja gjermane do të takohet edhe me liderët e Ballkanit Perëndimor. (Përgatiti: Arben Hoti)

Merkel viziton Shqipërinë

Evropaelire.org 

Kancelarja gjermane, Angela Merkel ka mbërritur në Tiranë ku ka nisur vizitën zyrtare në kryeqytetin e Shqipërisë. Kancelarja gjermane do të takohet në Tiranë edhe me liderët e Ballkanit Perëndimor. Merkel u prit nga kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama me ceremoni shtetërore pranë Pallatit të Brigadave në Tiranë. Me ardhjen në Rinas, kancelarja gjermane u prit nga ministrja e Jashtme, Olta Xhaçka, e shoqëruar nga ambasadori i Shqipërisë në Gjermani, Artur Kuko dhe ai i Gjermanisë në Shqipëri, Peter Zingraf. Читать дальше...

Putin pret Assadin në Moskë, kritikon SHBA-në dhe Turqinë

Evropaelire.org 

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, priti udhëheqësin sirian, Bashar al-Assad, në Moskë për herë të parë që nga viti 2015. Sipas një njoftimi të Kremlinit, Putin ka kritikuar forcat e huaja që janë në Siri pa një mandat të Organizatës së Kombeve të Bashkuara, një referim i bërë ndaj Shteteve të Bashkuara dhe Turqisë. Putini ka qenë aleati më i fuqishëm i Assadit në konfliktin dhjetëvjeçar sirian. Mbështetja ushtarake ruse, përfshirë forcat ajrore, u vendos atje në vitin 2015 dhe ndihmoi regjimin... Читать дальше...

Новости России

Белорусский президент Александр Лукашенко ведет гибридную войну против ЕС


Lancet: Doza e tretë e vaksinës për popullatën e përgjithshme është e panevojshme

Evropaelire.org 

Vaksinat janë mjaftueshëm efektive që të parandalojnë sëmurje të rëndë nga COVID-19 dhe se aktualisht nuk ka nevojë që popullata e përgjithshme të marrë një dozë të tretë, thuhet në një studim të publikuar më 13 shtator në revistën mjekësore, The Lancet. Disa shtete kanë filluar që të ofrojnë doza shtesë nga frika e variantit më ngjitës, Delta, që ka detyruar Organizatën Botërore të Shëndetësisë të bëjë thirrje për moratorium sa i përket dozave të treta, pas shqetësimeve për furnizimin me vaksina në vendet e varfra... Читать дальше...

Britania përgatit strategjinë për doza përforcuese të vaksinave

Evropaelire.org 

Kryeministri britanik, Boris Johnson, pritet që të shpallë të martën (14 shtator) planet e vendit që të ofrojë doza përforcuese të vaksinës kundër COVID-19 për personat me imunitet të dobët dhe të moshuarit. Zyra e kryeministrit Johnson tha se Qeveria ka marrë këshillën përfundimtare nga Komiteti i Përbashkët për Vaksinimin dhe Imunizimin (JCVI) mbi programin e dozave shtesë të vaksinave. Sipas njoftimit, kryeministri dhe Ministri i Shëndetësisë Sajid Javid do të përcaktojnë se si do të fillojë ky program. Читать дальше...

Apple rrit sigurinë ndaj softuerit të spiunimit Pegasus

Evropaelire.org 

Kompania Apple ka bërë një përditësim të sigurisë për të parandaluar programin e spiunimit Pegasus që të përgjojë pajisjet e kompanisë. Apple tha se po e bënte këtë përmirësim për pajisjet iPhone dhe iPad sepse një program "i krijuar me qëllim të keq" mund t'i hakojë ato.  Ekspertët kishin thënë se kjo dobësi në Apple i mundësonte Pegasusit të bëjë përgjime të pajisjeve. Pegasus mund të të infektojë pajisjet edhe nëse përdoruesi nuk shtyp asnjë buton. Studiuesit në “Citizen Lab”, një organizatë... Читать дальше...

Papa do të takojë komunitetin rom të Sllovakisë

Evropaelire.org 

Më 14 shtator Papa Françesku do të takojë komunitetin rom të Kosicës në Sllovaki në një zonë strehimi me gati 4.500 banorë që jetojnë në kushte të vështira. Hapësira ku ata jetojnë është e përcaktuar për të akomoduar gjysmën e atij numri. Papa në vazhdimësi bën thirrje për të ndihmuar komunitetet e varfra në botë. Gati 20 për qind e romëve të Sllovakisë jetojnë në varfëri të skajshme. Agjencia AFP citoi një, Peter Besenyei, një përfaqësues katolik lokal të thoshte se Papa "është i gatshëm... Читать дальше...

Vështrim nga Brukseli: Kush mund ta pasojë Merkelin?

Evropaelire.org 

Ndër zgjedhjet më të paparashikueshme federale në Gjermani, në dekadat e fundit, janë pranë. Çfarë mund të ndodhë kur kancelarja Angela Merkel të largohet nga zyra dhe kush mund ta zëvendësojë atë? Pse janë të rëndësishme këto zgjedhje? Arsyeja kryesore është se Gjermania - shteti më i populluar dhe më i fuqishëm i Bashkimit Evropian - do të ketë një udhëheqës të ri, për herë të parë që nga viti 2005. Merkel po largohet pas katër fitoreve të drejtpërdrejta në zgjedhje dhe gati 16 vjetësh në detyrë. Читать дальше...

Moscow.media

Банки запустят линию кредитов от 3% на электромобили для россиян


Персональные новости
Сергей Лавров

Кулеба ответил на выпад Лаврова по "Нормандии": словам России уже никто не веритRussian.city


Частные объявления


Спорт в России и мире

Новости спорта


Новости тенниса
Карен Хачанов

Теннисист Хачанов обыграл Миллмана и вышел в полуфинал Кубка Кремля


В Санкт-Петербурге ужесточили режим заселения в гостиницы на нерабочей неделе

Снимется ли Трусова с 1-го этапа Гран-при или победит еще одну ученицу Тутберидзе Усачеву? Skate America. Live

Газпром допустил прекращение поставок газа Молдавии с 1 декабря из-за позиции Кишинева

Фёдор Емельяненко — Тимоти Джонсон: прямая трансляция, смотреть онлайн, где покажут бой