Добавить новость
123ru.net
World News in Albanian
Добавить новость

Новости за 10.09.2021

OKB-ja dënon shtypjen e protestave nga talibanët

Evropaelire.org 

Organizata e Kombeve të Bashkuara ka dënuar shtypjen e protestave në Afganistan nga ana e talibanëve.  OKB-ja thotë se talibanët po shfaqin një "përgjigje gjithnjë e më të dhunshme" ndaj kundërshtimeve. Që nga marrja nën kontroll e Kabulit më 15 gusht në të gjithë Afganistanin janë zhvilluar protesta duke kërkuar më shumë liri dhe të drejta për gratë.  OKB-ja tha se talibanët kanë vrarë katër persona gjatë protestave.  Në raportin e OKB-së shpjegohet edhe dhuna që është përdorur ndaj protestuesve duke thënë se ata janë goditur me shkopinj... Читать дальше...

Përfitimet e kundërligjshme të zyrtarëve të lartë përmes kompensimeve

Evropaelire.org 

Ligji për Parandalimin e Konfliktit të Interesit në Ushtrimin e Funksionit Publik nuk po zbatohet në praktikë. Zyrtarët e lartë ende po mbajnë më shumë se një pozitë drejtuese, dhe ende po paguhen me shtesa, duke tejkaluar edhe rrogat bazë, dhe duke i shkaktuar dëme milionëshe buxhetit të shtetit. Emisioni "Iustitia" ka gjetur se edhe ata që duhet të jenë ndjekës dhe gjykues të këtyre shkeljeve të ligjit, janë vetë shkelës të ligjit. "Iustitia" është emision që transmetohet çdo dy javë dhe prodhohet... Читать дальше...

Moska e thërret në bisedë ambasadorin amerikan

Evropaelire.org 

Ministria e Jashtme e Rusisë tha se e ka ftuar në bisedë ambasadorin amerikan në Moskë, John Sullivan, në lidhje me supozimet për ndërhyrje në zgjedhjet ruse nga Shtetet e Bashkuara. Sipas njoftimit, zëvendësministri i Jashtëm, Sergei Ryabkov, i ka thënë ambasadorit amerikan se, Moska posedon prova se kompanitë e teknologjisë së SHBA-së kanë shkelur ligjin rus. Pretendimet ruse bëhen përpara zgjedhjeve të përgjithshme që do të mbahen më vonë këtë muaj. “Një ndërhyrje e tillë është e papranueshme”, thuhet në deklaratë. Читать дальше...

OBSH-ja më pesimiste për fundin e pandemisë

Evropaelire.org 

Organizata Botërore e Shëndetësisë është pesimiste se vaksinat kundër COVID-19 do t’i japin fund pandemisë. Variantet e reja të virusit, sipas OBSH-së, po zbehin shpresat për arritjen e imunitetit të tufës. Marrë parasysh faktin se virusi mund të jetë prezentë për shumë vite, kreu i OBSH-së për Evropën, Hans Kluge, tha se mbase zyrtarët shëndetësorë duhet të planifikojnë një përshtatje të strategjisë së vaksinimit në veçanti kur bëhet fjalë për një dozë shtesë të vaksinës. Në muajin maj OBSH-ja... Читать дальше...

Konstituohet Kuvendi i Shqipërisë me Lindita Nikollën si kryetare

Evropaelire.org 

Shqipëria ka konstituuar legjislaturën e saj të dhjetë që nga rënia e komunizmit në vend në seancën e së premtes me deputetët e zgjedhur më 25 prill të vitit 2021. Lindita Nikolla është zgjedhur kryetare e Kuvendit të Shqipërisë me 79 vota pro, 4 vota kundër dhe 57 abstenime. Disa nga deputetët e zgjedhur të Partisë Demokratike, përmes një aksioni simbolik, grisën fletëvotimet dhe i hodhën në tokë pranë kutisë së votimit, duke treguar kështu se kundërshtojnë zgjedhjen e zonjës Nikolla si kryetare e institucionit më të lartë të shtetit. Читать дальше...

Zbatimi i pjesshëm i marrëveshjes për targat 

Evropaelire.org 

Automjete me targa që bartin akronimet e qyteteve të Kosovës dhe që lëshohen nga autoritetet në Serbi, vazhdojnë të qarkullojnë në katër komunat në veri të Kosovës. Këtë e konfirmon për Radion Evropa e Lirë, zëvendësdrejtori i Policisë së Kosovës për rajonin e veriut, Besim Hoti, por edhe qytetarë serbë në Mitrovicë të Veriut, që bartin targa të tilla. Me Marrëveshjen e Brukselit për lëvizjen e lirë, e cila u arrit në korrik të vitin 2011 në dialogun teknik ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, ishte... Читать дальше...

Myftiu Tërnava fton besimtarët të vaksinohen

Evropaelire.org 

Kryetari i Bashkësisë Islame të Kosovës (BIK), Naim Tërnava, u ka bërë thirrje besimtarëve që të vaksinohen kundër koronavirusit. Përmes një postimi në rrjetin social Facebook, Bashkësia Islame e Kosovës, njoftoi se Tërnava ka marrë dozën e dytë të vaksinës kundër COVID-19. “Ai e ka quajtur të paarsyeshme çdo tentim për të arsyetuar refuzimin e vaksinimit, ndërsa potencoi se besimtarët janë të obliguar t’i përgjigjen pozitivisht ftesës për vaksinim”, thuhet në postimin e BIK-ut. Situata epidemiologjike... Читать дальше...

Rusia njofton përfundimin e punimeve të gazsjellësit "Rrjedha Veriore 2"

Evropaelire.org 

Rusia njoftoi se ka përfunduar ndërtimin e tubacionit të gazit natyror “Rrjedha Veriore 2” i cili do ta furnizojë Gjermaninë. Ndërtimi i tij kishte ngritur shqetësime se Evropa do të bie nën varësinë e Rusisë, por Gjermania pati thënë se kjo është një çështje e brendshme e saj. Administrata e presidentit amerikan, Joe Biden, në muajin maj u pajtua për të hequr dorë nga sanksionet e mandatuara nga Kongresi kundër projektit. Aleksei Miller, shefi ekzekutiv i gjigantit shtetëror energjetik rus Gazprom... Читать дальше...Askush nuk merr përgjegjësi për zjarrin në spitalin e Tetovës

Evropaelire.org 

Nga Prokuroria Themelore Publike në Maqedoni të Veriut, kanë bërë të ditur se tashmë janë identifikuar 14 viktimat e zjarrit që shpërtheu në spitalin e përkohshëm në Tetovë, ku po trajtoheshin të infektuarit me koronavirus dhe se hetimet për këtë rast po vazhdojnë. Ende nuk dihen shkaqet që çuan në shpërthimin e zjarrit të mërkurën në mbrëmje, ku humbën jetën 14 persona dhe 12 të tjerë u lënduan. “Janë dëgjuar një pjesë e dëshmitarëve nga vendi i ngjarjes dhe një pjesë e personelit mjekësor,... Читать дальше...

Masa të reja kundër pandemisë pas 13 shtatorit, thotë AKK

Evropaelire.org 

Ministri i Shëndetësisë së Kosovës, Arben Vitia ka diskutuar me kryetarët e komunave për masat e reja që pritet të merren për të parandaluar përhapjen e koronavirusit të ri. Qeveria e Kosovës pritet të marrë masa të reja ndaj pandemisë që do të hyjnë në fuqi pas datës 13 shtator. Sipas një komunikate të Asociacionit të Komunave të Kosovës ministria Vitia ka thënë se masat që pritet të merren janë këto: Mësimi në të gjitha nivelet e arsimit parauniversitar nuk fillon para datës 26 shtator. ... Читать дальше...

Dy gazetarë afganë rrihen brutalisht pas arrestimit nga talibanët

Evropaelire.org 

Dy punonjës të gazetës Etilaat-e Roz në Kabul janë arrestuar nga militantët talibanë, përderisa po përcillnin një protestë për të drejtat e grave në Afganistan, më 7 shtator. Ata janë liruar disa orë më vonë, me mavijosje të mëdha nëpër trup, dhe mezi mundën të ecnin. Dega afgane e Radios Evropa e Lirë ka biseduar me themeluesin e gazetës për rrahjet, dhe për rreziqet me të cilat përballen gazetarët teksa përpiqen të raportojnë për regjimin e ri të talibanëve. (Përgatitën: Trim Haliti dhe Bujar Tërstena)

Kosova shënon 30 viktima nga COVID-19

Evropaelire.org 

Në Kosovë të premten janë regjistruar edhe 30 viktima nga koronavirusi i ri, që e shkakton sëmundjen COVID-19. Sipas raportit, 17 nga viktimat ishin të gjinisë femrore dhe 13 të gjinisë mashkullore. Njëmbëdhjetë viktima ishin të grupmoshës 70-79 vjeç, 7 viktima i përkisnin grupmoshës 50-59 vjeç, gjashtë viktima në grupmoshën 60-69 vjeç. Ndërkaq 4 viktima i përkisin grupmoshës 80 vjeç e më të vjetër. Nga një viktimë u shënua në grupmoshat 40-49 dhe 30-39 vjeç. Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar... Читать дальше...

Danimarka heq të gjitha kufizimet falë vaksinimit

Evropaelire.org 

Vaksinimi i më shumë se 80 për qind të personave mbi 12-vjeç ka mundësuar që Danimarka të heq gjitha kufizimet për përhapjen e koronavirusit. Masat ishin në fuqi plot 548 ditë. Ky është njëri ndër vendet e para në Bashkimin Evropian që heq gjitha masat e kufizimit. Në klubet e natës, nga 10 shtatori nuk kërkohet më dëshmia e të qenurit i vaksinuar. Kjo ishte ndër masat e fundit që ishte në fuqi në këtë vend. Që nga data 1 shtatori certifikata digjitale e vaksinimit nuk kërkohej më në asnjë vend, përveç klubeve të natës. Читать дальше...

Vaksina përforcuese nuk rekomandohen për të gjithë

Evropaelire.org 

Dozat përforcuese të vaksinave kundër koronavirusit nuk janë të nevojshme për të gjithë, tha shkencëtarja britanike, Dame Sarah Gilbert, e cila ka marrë pjesë në krijimin e vaksinës AstraZeneca kundër koronavirusit. Duke folur për gazetën Daily Telegraph, ajo tha se disa grupe të cenueshme do të kenë nevojë për doza përforcuese, por shtoi se “imuniteti zgjat shumë” në shumicën e rasteve. “Ne duhet të dërgojmë vaksina në vendet, ku popullata është pak e vaksinuar”, tha Gilbert. Disa vende në botë... Читать дальше...

Abazoviq thotë se mund ta përmbysë Qeverinë e Malit të Zi

Evropaelire.org 

Zëvendëskryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviq, tha se nuk do të lejojë që policia malazeze të menaxhohet nga Serbia dhe paralajmëroi se nëse ministri i Brendshëm, Sergej Sekulloviq, shkarkohet, ai do ta përmbysë Qeverinë e kryeministrit malazez, Zdravko Krivokapiq. “I kam thënë disa herë kryeministrit dhe kolegëve të mi në Qeveri dhe e përsëris: nëse kalohet vija e kuqe - dhe me ngjarjet e fundit, mendoj se e kanë kaluar atë vijë... një hap tjetër përpara dhe nuk është e pamundur që të mos kemi një ministër të ri të Brendshëm... Читать дальше...

Mënyrat sesi e ndryshoi botën 11 shtatori

Evropaelire.org 

Bota ka shikuar e tmerruar sulmet terroriste të 11 shtatorit, 2001, në Shtetet e Bashkuara. Afro 3,000 njerëz kanë humbur jetën kur rrëmbyesit i kanë përplasur aeroplanët në Kullat Binjake në Nju Jork, në Pentagon pranë Uashingtonit dhe në një fushë në Pensilvani. Radio Evropa e Lirë u ka hedhur një vështrim gjërave që kanë ndryshuar nga sulmet më vdekjeprurëse në tokën amerikane. “Lufta ka mbaruar” Nëntëmbëdhjetë militantë, të lidhur me grupin terrorist Al-Kaida, kanë rrëmbyer katër aeroplanët e përdorur në sulmet e 11 shtatorit. Читать дальше...

E dërguara e OKB-së: Afganistani mund të shembet pa fonde

Evropaelire.org 

E dërguara e posaçme e Kombeve të Bashkuara për Afganistanin, Deborah Lyons, tha se bllokimi i parave për Afganistanin, për t’i mbajtur ato larg duarve të talibanëve, kërcënon të shembë këtë vend dhe ekonominë e tij. Lyons i tha Këshillit të Sigurimit të OKB-së se talibanëve duhet t’u ofrohet një mundësi. Grupi fundamentalist, që me vite ka luftuar forcat afgane të sigurisë dhe trupat ndërkombëtare, ka formuar Qeverinë e tij në Afganistan, më 7 shtator. Donatorët e huaj kanë siguruar më shumë se 75 për qind të buxhetit të Afganistanit... Читать дальше...

Bie numri i pacientëve me koronavirus në spitalet e Kosovës

Evropaelire.org 

Gjashtëdhjetë e katër pacientë me koronavirus, të shtrirë në spitalet e Kosovës, janë në gjendje të rëndë, bëri të ditur të premten Shërblimi Spitalor dhe Klinik Universitar i Kosovës (SHSKUK). Shifra paraqet rënie të lehtë krahasuar me një ditë më parë, kur në trajtim inetnsiv ishin 78 pacientë. Në njoftimin e SHSKUK-së po ashtu bëhet e ditur se në trajtim për koronavirus janë gjithsej 1,043 pacientë - 69 më pak se një ditë më herët. Numrin më të madh të të hospitalizuarve me koronavirus e ka Qendra Klinike Universitare e Kosovës: 372. Читать дальше...

"Islami nuk është dhunë, as ndarje"

Evropaelire.org 

Me rikthimin e talibanëve në pushtet, shumë gra afgane druajnë se do të kthehen edhe praktikat e tyre shtypëse: ndalimi i shkollimit të vajzave apo goditja me kamxhik e atyre që shkelin kodin moral të grupit. Talibanët thonë se kësaj here do të jetë ndryshe.

Новости России

Проект digital-агентства «Интериум» вошел в шорт-лист премии «Eventiada IPRA GWA»


Asgjësimi i dozave të AstraZenecas ende në pritje 

Evropaelire.org 

Ministria e Shëndetësisë në Kosovë nuk ka dhënë informacione se në çfarë mënyre do të asgjësohen dozat e vaksinave AstraZeneca, të cilave tashmë iu ka skaduar afati i përdorimit. Kosova është në mesin e disa shteteve në rajon, por edhe më gjerë, që për shkak të kalimit të afatit të qëndrueshmërisë, pritet t'i asgjësojë mbi 133 mijë doza të vaksinave të kompanisë farmaceutike, AstraZeneca. Zyrtarët nga Inspektorati Farmaceutik në Ministrinë e Shëndetësisë, në një përgjigje me shkrim, thonë për... Читать дальше...

Ambasada e SHBA-së përgëzon largimin e Berishës nga PD-ja

Evropaelire.org 

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Shqipëri tha se vendimi i kryetarit të Partisë Demokratike, Lulzim Basha, për të përjashtuar Sali Berishën nga kjo parti është i guximshëm dhe “meriton respekt”. Përmes një postimi në Twitter, Ambasada amerikane tha se PD-ja ka marrë vendim për ta çuar Shqipërinë përpara. “Vendimi i vështirë, i shpallur dje nga kryetari Lulzim Basha, meriton respekt. Ky vendim tregon se - ashtu sikurse 30 vjet më parë dhe në momente të tjera kritike në historinë... Читать дальше...

BE me mision vëzhgues të zgjedhjeve në Kosovë

Evropaelire.org 

Bashkimi Evropian vendosi të dërgojë në Kosovë një mision për vëzhgimin e zgjedhjeve lokale, që do të mbahen më 17 tetor. Vendimi vjen në përgjigje të një kërkese të bërë nga presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani. Në njoftimin e BE-së thuhet se përfaqësuesi i lartë i BE-së për politikë të jashtme dhe siguri, Josep Borrell, emëroi deputetin e Parlamentit Evropian nga Austria, Lukas Mandl, shef të misionit vëzhgues për zgjedhjet në Kosovë. Pas këtij vendimi, Borrell tha se Bashkimi Evropian mbetet... Читать дальше...

Biden dhe Xi bisedojnë për herë të pas shtatë muajsh

Evropaelire.org 

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden, dhe presidenti i Kinës, Xi Jinping, biseduan përmes telefonit, për herë të parë pas shtatë muajsh. Në një deklaratë të lëshuar nga Shtëpia e Bardhë thuhet se dy udhëheqësit “kanë diskutuar përgjegjësinë e dy vendeve të tyre, për të siguruar që konkurrenca nuk kthehet në konflikt”. Kjo është vetëm biseda e dytë e tyre qëkur Biden ka marrë detyrën e presidentit në muajin janar. Marrëdhëniet SHBA-Kinë janë të tensionuara për një varg çështjesh, përfshirë tregtinë... Читать дальше...

Ngrihet padi kundër ligjit për abortin në Teksas

Evropaelire.org 

Departamenti amerikan i Drejtësisë ngriti padi civile kundër ligjit të diskutueshëm për abortin në shtetin e Teksasit. “Akti është qartazi antikushtetues”, tha prokurori i përgjithshëm amerikan, Merrick Garland, në një konferencë për media. Abortet u bënë të ligjshme në të gjithë SHBA-në qysh në vitin 1973. Ligji i ri në Teksas e ndalon abortin nga java e gjashtë e shtatzënisë dhe lejon këdo që t’i padisë ata që përfshihen në procedurë. Mjekët dhe grupet e të drejtave të grave e dënuan ashpër masën... Читать дальше...

Biden kërkon vaksinimin e detyrueshëm të miliona amerikanëve

Evropaelire.org 

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden, shpalli masa të reja kundër koronavirusit, që kërkojnë nga punëtorët në kompani të mëdha të vaksinohen. Duke folur në Shtëpinë e Bardhë, Biden kritikoi miliona amerikanë që ende nuk janë vaksinuar, pavarësisht disponueshmërisë së vaksinave dhe variantit më ngjitës të koronavirusit, Delta. “Ne kemi pasur durim, por durimi ynë po zvogëlohet. Refuzimi juaj na ka kushtuar të gjithëve”, tha Biden, duke vënë në dukje se shumica dërrmuese e infeksioneve... Читать дальше...

Moscow.media

Срок действия сертификата о перенесенном COVID-19 продлили


Персональные новости
Динамо

«Подышали казахстанским воздухом». Хоккеисты московского «Динамо» прогулялись по заснеженному Нур-СултануRussian.city


Частные объявления


Спорт в России и мире

Новости спорта


Новости тенниса
WTA

WTA приостановила турниры в Китае из-за скандала с исчезновением теннисистки Пэн Шуай


В Москве ввели в эксплуатацию семь гостиниц с начала года

В России ответили на "заложенную под Европу мину" Россией и Германией

Анастасия Ракова заявила о снижении заболеваемости COVID-19 в Москве на 50 процентов

Названа предполагаемая причина дорожного конфликта со стрельбой в центре Москвы
Друзья 123ru.net


Информационные партнёры 123ru.net


Спонсоры 123ru.net