Добавить новость
123ru.net
World News in Albanian
Добавить новость

Një ceremoni fetare shkakton trazira në Cetinje të Malit të Zi

016
Një ceremoni fetare shkakton trazira në Cetinje të Malit të Zi

Në një situatë të tensionuar, në Cetinje të Malit të Zi është mbajtur ceremonia e shugurimit të Kreu i Kishës Ortodokse Serbe në Mal të Zi, Joanikije.

Patriarku i Kishës Ortodokse Serbe, Porfirije, shkroi në rrjetin social Instagram se ka bërë shugurimin e Joanikijes duke u lutur për paqen e të gjithëve, paqen e të gjithë botës, dhe mbi të gjitha për paqen e këtij qyteti.

Më 4 dhe 5 shtator protestuesit kanë kundërshtuar mbajtjen e kësaj ceremonie në qytetin e Cetinjës.

Ata dolën në rrugë dhe vendosën barrikada në hyrje të qytetit për të penguar arritjen e krerëve të Kishës Ortodokse Serbe nga Podgorica në Cetinje.

Por, Porfirije dhe Joanikije u transportuan me helikopter deri në Manastirin e Cetinjës.

Janë raportuar edhe përleshje me policinë malazeze. Forca të shumta të sigurisë janë vendosur në qytet.

Përveç ndasive brenda përkrahësve të Kishës Ortodokse Serbe dhe asaj të Malit të Zi, ceremonia ka nxitur përplasje edhe mes udhëheqësve shtetëror.

Kryeministri i Malit të Zi, Zdravko Krivokapiq tha se ngjarjet në Cetinje janë një përpjekje për veprime terroriste dhe porositësit dhe organizatorët janë udhëheqja më e lartë e Partisë Demokratike të Socialistëve në bashkëpunim me grupet e organizuara kriminale.

"Sulmi ndaj policisë është një sulm ndaj shtetit", shkroi Krivokapiq në rrjetin social Twitter.

Krivokapiq vjen nga Fronti Demokratik pro-serb, parti kjo që udhëheq me qeverinë malazeze, pasi vitin e kaluar rrëzoi Partinë Demokratike të Socialistëve, pas 30 vjetësh në pushtet.

Presidenti i Malit të Zi, Millo Gjukanoviq, nga Partia Demokratike e Socialistëve, arriti në Cetinje më 4 shtator. Ai kishte thënë më herët se do të shkonte në protestë nëse Kisha Ortodokse Serbe nuk heq dorë nga ceremonia. Ai u ka bërë thirrje qytetarëve që të kontribuojnë në ruajtjen e paqes, stabilitetit dhe harmonisë shumëetnike.

Pse u kundërshtua ceremonia e shugurimit në Cetinje?

Kisha Ortodokse e Malit të Zi është nën Kishën Autoqefale të Serbisë. Ajo synon pavarësimin nga Kisha Ortodokse Serbe.

Qyteti Cetinje, dikur ka qenë kryeqendra e Malit të Zi ndërsa sot konsiderohet si kryeqyteti kulturor dhe historik i këtij vendi.

Vlladimir Veljkoviq një historian nga Serbia që merret me studimet e fesë i tha Radios Evropa e Lirë se pretendimet e Kishës Ortodokse Serbe (KOS) dhe Kishës Ortodokse Malazeze kryqëzohen në Cetinje.

"Në radhë të parë Cetinje është kryeqyteti i vjetër i Malit të Zi dhe nga ana tjetër është gjithashtu selia e peshkopëve malazezë, gjegjësisht Mitropolia e Malit të Zi, dhe tani padyshim që kemi dy koncepte të ndryshme lidhur me simbolikën e Cetinjës", thotë Veljkoviq.

Kjo nuk është hera e parë që ka pasur tensione në këtë qytet.

Më 1992, Mitropoliti i atëhershëm Amfilohije dërgoi anëtarë të armatosur të formacioneve paramilitare nga Serbia, të udhëhequra nga Zheljko Raznatoviq (i njohur si Arkan), në ambientet e Manastirit të Cetinjës, me arsyetimin se duhet të mbrohet nga "separatistët malazezë".

Në 30 vjetët e fundit, festat fetare në atë qytet, shënohen në praninë e forcave të shumta policore, pasi përkrahësit e Kishës Ortodokse Serbe dhe asaj malazeze jo-kanonike festojnë të ndarë.

Në fillim të marsit, një grup qytetarësh qëndruan në rrugë derisa delegacioni i Qeverisë së Malit të Zi, vendosi një kurorë me lule mbi varrin e mbretit Nikolla, sovranit të fundit malazez. Qytetarët thërrisnin "çetnikë!" dhe "Mali i Zi nuk do të jetë kurrë bregdeti i detit serb".

Sesioni i parë pranveror i Parlamentit të Malit të Zi më 25 mars, i cili zakonisht mbahet në Cetinje, u zhvillua nën masa të rrepta sigurie. Derisa zyrtarët po mbërrinin në qytet, rreth dyqind qytetarë u mblodhën dhe brohoritën "Kjo nuk është qeveria jonë" dhe "Tradhti".

Cetinja ishte i vetmi qytet në Malin e Zi me shumicë ortodokse, në të cilin nuk u organizuan tubime protestuese të Kishës Ortodokse Serbe kundër Ligjit për Liritë Fetare gjatë vitit 2020.

Miratimi i këtij ligji pati shkaktuar tensione të larta në Mal të Zi.

Kisha Ortodokse Serbe ka mbështetjen e një pjese të elitës politike në Mal të Zi dhe pretendon pronësinë e shumë kishave dhe manastireve të cilat i konsideron si të vetat.

Ligji për liritë fetare, ishte miratuar në vitin 2019, në kohën kur në pushtet ishte partia e Gjukanoviqit, dhe kërkonte nga komunitetet fetare të dëshmojnë se janë pronarë të pronave para vitit 1918.

Qeveria e re – që doli pas zgjedhjeve të gushtit 2020 – e ndryshoi ligjin me qëllim që të sigurohet se pronat do të mbeten në dorën e Kishës, që selinë e ka në shtetin fqinj, Serbi.

Kush e kundërshtoi ceremoninë në Cetinje?

Shoqatat kombëtare malazeze, pothuajse e gjithë opozita e udhëhequr nga Partia Demokratike e Socialistëve (DPS) e presidentit Millo Gjukanoviq dhe përfaqësuesit e komunës së Cetinjës e kundërshtuan ceremoninë e marrjes së detyrës së mitropolitit të Kishës Ortodokse Serbe në Mal të Zi, Joanikije.

Ata e shohin ceremoninë si një simbol të "pushtimit" të Malit të Zi dhe një përpjekje për ta futur Malin e Zi në të ashtuquajturën "botë serbe".

Këtë ide e shfaqi për herë të parë ministri i Brendshëm i Serbisë, Aleksandar Vulin.

Vulin tha në një tubim të partisë së tij më 18 korrik, se “detyrë e këtij brezi politikanësh është të krijojë botën serbe” dhe “t’i bashkojë serbët kudo që jetojnë”.

Kundërshtuesit e ceremonisë kanë kërkuar që ajo të mbahet në çdo qytet tjetër malazez, përveç Cetinjës.

Ky qytet nga malazezët konsiderohet si qendër kulturore dhe historike.

Mitropoliti Joanikije i tha Radios Svetigora më herët se "Mali i Zi nuk është vetëm Cetinje".

"Ata ende nuk kanë krijuar shtetin e tyre të quajtur Cetinje", tha Joanikije.

Komuniteti Ndërkombëtar kërkoi uljen e tensioneve

Shtetet e Bashkuara u kanë bërë thirrje të gjithë aktorëve, veçanërisht udhëheqësve politikë në Malin e Zi, që të ndihmojnë në uljen e tensioneve.

Kështu është thënë në një përgjigje të Departamentit të Shtetit për Zërin e Amerikës.

"Të gjithë, veçanërisht udhëheqësit politikë, duhet të bëjnë pjesën e tyre për të ulur dhe jo për të tensionet pasi siguria publike është thelbësore", ka thënë një zëdhënës i Departamentit të Shtetit.

Më parë, Zyra e Kombeve të Bashkuara në Malin e Zi dhe Bashkimi Evropian shprehën shqetësim sa i takon tensioneve në rritje, retorikës përçarëse dhe mungesës së tolerancës.

"Ne i bëjmë thirrje të gjithëve, veçanërisht atyre që mbajnë pozita me autoritet dhe ndikim, të ofrojnë kontribut të drejtpërdrejtë në qetësimin e tensioneve dhe ndërtimin e besimit", ka thënë koordinatori i Përhershëm i OKB-së, Peter Lundberg, në emër të ekipit të OKB -së në Mal të Zi.

Zëdhënësja e Komisionit Evropian (KE) Ana Pisonero tha se nxitja e ndarjeve etnike dhe fetare dhe mungesa e tolerancës janë "të rrezikshme për sigurinë dhe mirëqenien e të gjithë qytetarëve".

Çfarë thonë ekspertët?

Paul McCarthy, nga Instituti Republikan Ndërkombëtar, fajëson të gjitha palët për përshkallëzimin e tensioneve në prag të ceremonisë së organizuar nga Kisha Ortodokse Serbe, e cila, siç thotë ai, duhet të zbusë retorikën, shkruan Zëri i Amerikës.

Ndërsa Edward Joseph, nga Universiteti Johns Hopkins, e sheh situatën aktuale si vazhdim të përpjekjeve për të ndryshuar orientimin pro-perëndimor të qeverisë malazeze, me mbështetjen e Beogradit dhe Moskës.

Serbia dhe Mali i Zi kanë qenë pjesë e një federate deri më 2006, kur Mali i Zi shpalli pavarësinë.

Mali i Zi është pjesë e NATO-s dhe aspiron që të bëhet anëtar i Bashkimit Evropian.Russian.city
Частные объявления сегодня

Персональные новостиЭнергоэффективности в Российской Федерации быть: энергосберегающих технологий становится больше

Диетолог Соломатина назвала каши, которые опасно есть на завтрак

Проведут турнир памяти чемпиона мира Макса Эйве

Началось соревнование российских школ по сбору вторсырья


Love, Supia

«Фолк-кемп»: зачем 30-летние москвичи уезжают в деревню и поют традиционные русские песни

Рамир Теуников: виды ринопластики, показания и противопоказания

Как правильно носить серьги-пусеты


£184million EuroMillions winners eye £7.25million Cotswolds mansion near Jeremy Clarkson’s farm

Judo delivers anew for PH as Hidilyn Diaz, Sibol defend SEA Games golds

High school scoreboard: Saturday’s NCS, CCS, CIF results in baseball, softball, volleyball, lacrosse, tennis

The ONLY 3 Upper Body Exercises You Need for Mass


В ЕАЭС унифицируют подачу информации о растительном сырье в лекарствах

В ФДА обсудили строительство и капремонт участков федеральных трасс на маршруте Казань - Екатеринбург

«Нетрика Медицина» тестирует решение для работы медицинских call-центров

Этот день в авиации. 20 мая


YouTuber indulges in Steam Deck destruction to demonstrate device's durability

В сеть утекли все спойлеры по сиквелу «Доктора Стрэнджа»

The FTC looks to crack down on influencers and platforms over 'fake and manipulated reviews'

When's the last time you were excited about a Kickstarter?


Компания Юрия Кормышкина начала оросительный сезон с посева овощных культур в Николаевской области


Рай для спортсменов: существуют ли продукты с отрицательной калорийностью

Энергоэффективности в Российской Федерации быть: энергосберегающих технологий становится больше

Цена запчастей у дилера, валютные переводы, лучший универсал BMW M550d из Германии

В России коронавирус подтвердился еще у 4 710 человек
Медная сетка в строительстве и на производстве

В кабмине Польши предсказали страдания Европы из-за российского газа

Из тацинской панорамы

Как бесплатно получить карту Union Pay и отправлять переводы или делать оплату за границу без ограничений!


От дачи показаний отказался: дело Юрия Шевчука о дискредитации ВС РФ изучат в суде Петербурга

Отбирают имущество: потерявшая бизнес Королева погрязла в судах

Лариса Долина открыла музыкальную академию

Булат Окуджава: о надежде


В Волоколамске построят ФОК с крытым катком

Отец и дочь отравились угарным газом в Щелкове

В Истре зазвенели последние звонки

«Зенит» в последнем матче Дзюбы, проиграв команде Кержакова, прервал традицию досрочного чемпионства


Заслуженный тренер РФ Камельзон прокомментировал решение ATP и WTA по Уимблдону

Организаторы Уимблдона разочарованы решением АТР лишить турнир рейтинговых очков из-за россиян

Теннисист Джокович рассказал, что его предупредили насчет высказываний на острые темы

WTA вслед за ATP лишила Уимблдон рейтинговых очков из-за недопуска российских теннисистов«Шинник» возвращается. ОЛИМП - Первенство России. ФНЛ-2. Группа 2 «А». 9-й тур

Энергоэффективности в Российской Федерации быть: энергосберегающих технологий становится больше

Что с сайтом 123ru.net (правда)

Рай для спортсменов: существуют ли продукты с отрицательной калорийностью


Киберагрессия против России провалилась, заявил Путин

Полуфинал шоу «Звёзды в Африке»: откровения Вали Карнавал, флирт Олега Верещагина и неожиданное решение ведущих

Путин объяснил, что переход на расчеты в нацвалютах сказывается на укреплении рубля

Форму нижегородского ХК "Торпедо" с номером 01 подарили Александру Лукашенко


Москва-Ростов стал самым популярным автобусным маршрутом на лето-2022

Вечером 23 мая в Москве ожидаются автомобильные пробки

Авто из Германии сегодня почти бесплатно. Валютные переводы работают. VW Passat 4Motion vs Alltrack

Сводка дорожно-транспортных происшествий


Путин на следующей неделе проведет совещание по транспортной сфере

Путин объяснил, что переход на расчеты в нацвалютах сказывается на укреплении рубля

Кику: За низкими ценами нас отправляют к Путину

Песков: разнообразная география встреч Путина и Лукашенко не является чем-то необычным


Новые случаи заболевания ковидом за сутки зафиксировали в России

В России коронавирус подтвердился еще у 4 710 человек

Комбинированную вакцину от гриппа и коронавируса создают ИСКЧ и Нацимбио

В России остановлено производство вакцин от коронавируса «КовиВак» и «ЭпиВакКорона»
Комбинированную вакцину от гриппа и коронавируса создают ИСКЧ и Нацимбио

Рай для спортсменов: существуют ли продукты с отрицательной калорийностью

В России коронавирус подтвердился еще у 4 710 человек

Терапевт Ярцева: сильный запах пота может свидетельствовать о сахарном диабетеРай для спортсменов: существуют ли продукты с отрицательной калорийностью

«Шинник» возвращается. ОЛИМП - Первенство России. ФНЛ-2. Группа 2 «А». 9-й тур

Чемпион лиги кулачных боев TOP DOG Давудов проведет защиту титула 27 мая

ЦСКА выиграл у "Зенита" второй матч финала Единой лиги ВТБ


Лукашенко: Запад недооценил санкции против России и Белоруссии

Лукашенко объяснил, почему санкции против Москвы и Минска ударили по Западу

Путин объяснил Лукашенко причину укрепления рубля

Путин объяснил, что переход на расчеты в нацвалютах сказывается на укреплении рубляСобянин рассказал о ходе реконструкции стадиона «Москвич»

Сергей Собянин поручил ускорить завершение капремонта культурного центра «Москвич»

Собянин: Строительство восточного участка БКЛ метро завершено на 77 процентов

Собянин: строительство восточного участка Большой кольцевой линии метро завершено на 77%


В столичном парке "Покровское-Стрешнево" обнаружили краснокнижного королька

Новый ТПУ «Царицино» значительно сократит время на пересадку для пассажиров в Москве

Синоптик Шувалов: в Москве и Подмосковье начнет теплеть 26 мая

Началось соревнование российских школ по сбору вторсырья


В Волоколамске построят ФОК с крытым катком

Тридцать работ Народного художника России представили в Волоколамске

Диетолог Романова назвала полезный для зрения продукт

Отец и дочь отравились угарным газом в Щелкове


Амнистия капиталов продолжается

Актриса Вера Алентова рассказала, почему недолюбливают москвичей

Как осужденный за изнасилование "вельский маньяк" выходил "на охоту" за хорошее поведение

Лучшими во Всероссийских просветительских играх стали школьники из Архангельска


На минувшей неделе загрязнение воздуха отмечали в трех городах Крыма

«Он славил русские просторы».

В Челябинске садоводов отправили в объезд и отменили 2 автобуса

Анекдот дня: звонит как-то Путину министр финансов США
Спорт в России и мире

Новости спорта


Новости тенниса
Карен Хачанов

Сегодня день рождения у Карена Хачанова!


В Волоколамске построят ФОК с крытым катком

В «Химках» не исключили будущие переговоры с Дзюбой

В Александровском районе на даче сгорела женщина

По делу утонувшего в Подмосковье ребенка задержан директор фитнес-центра
Друзья 123ru.net


Информационные партнёры 123ru.net


Спонсоры 123ru.net